fot. twitter.com

KE przedstawi plan reformy strefy euro

Wśród propozycji jest m.in. przekształcenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności w Europejski Fundusz Walutowy, wzorem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zmiany mogą mieć znaczenie dla Polski w kontekście utworzenia osobnego budżetu dla strefy euro, choć według wstępnych doniesień ma on nie zawierać znacznych kwot.

Daleko idących reform strefy euro domaga się prezydent Francji Emmanuel Macron. Francuski przywódca ma ambitne cele integrowania strefy euro z odrębnymi instytucjami i budżetem.

Za budżetem eurolandu oraz powołaniem ministra finansów strefy euro opowiedział się także szef SPD Martin Schultz, ewentualny koalicjant rządu w Niemczech.

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk nie spodziewa się jednak realizacji ambitnych celów Francji i lidera partii, która może współtworzyć rząd w Niemczech.

Na razie Martin Schulz jest poza rządem. Zobaczymy, czy ten rząd w ogóle powstanie i w oczywisty sposób temu rządowi będzie nadawała ton nie niemiecka lewica, a więc Martin Schulz, lecz CDU/CSU. Nie sądzę, żeby Niemcy byli gotowi zaakceptować rozwiązania, które podpowiada Francja: oddzielny budżet, minister finansów stref euro, być może także (na czym bardzo zależy Francuzom) euroobligacje tej strefy, bo chodzi o finansowanie ogromnego francuskiego długu. Tu Niemcy są bardzo ostrożni, więc w tej sprawie powinniśmy spokojnie patrzeć na rozwój wypadków – wskazuje dr Zbigniew Kuźmiuk.

Pierwsza debata dotycząca reformy Eurolandu ma się odbyć na najbliższym szczycie strefy euro 14-15 grudnia. O konkretnych kwotach dla strefy euro, będzie mowa przy projektowaniu nowego wieloletniego budżetu UE na okres po 2020 roku. Proces ma rozpocząć się w maju 2018 r.

RIRM

drukuj