J. Brudziński: drzwi mojego gabinetu są zawsze szeroko otwarte dla strony społecznej

Drzwi mojego gabinetu są zawsze szeroko otwarte dla strony społecznej – zapewnił we wtorek szef MSWiA Joachim Brudziński. Dodał, że wiele argumentów przedstawicieli związków zawodowych uważa za zasadne i liczy na racjonalne porozumienie.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów zapowiedział, że we wtorek w ramach akcji protestacyjnej funkcjonariusze policji z całej Polski będą wypisywać mniej mandatów karnych. Zamiast tego – w sytuacjach, gdy jest to możliwe – chcą stosować pouczenia. Protestujący policjanci zapowiadali również oflagowanie jednostek i oznakowanie samochodów. Związkowcy domagają się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji.

We wpisie opublikowanym na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński zapewnił, że drzwi do jego gabinetu „są zawsze szeroko otwarte dla strony społecznej”.

„Rozmawiamy szczerze i na argumenty, wiele z tych argumentów przedstawianych przez przedstawicieli związków zawodowych uważam za zasadne. Liczę, że znajdziemy drogę do racjonalnego porozumienia” – napisał minister.

MSWiA w komunikacie zapewnia, że resortowi „zależy, aby funkcjonariusze otrzymywali za swoją służbę godne wynagrodzenie”, jednak „w tej kwestii mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami”.

Ministerstwo przypomina, że dzięki sukcesywnie wprowadzanym podwyżkom uposażeń, w styczniu 2019 r. funkcjonariusze będą zarabiać średnio o ponad 800 zł więcej niż w 2015 r., a wynagrodzenia pracowników cywilnych wzrosną średnio o 750 zł.

Ponadto od 1 maja br. podwyżki otrzymali najmniej zarabiający i nowo przyjęci funkcjonariusze służb podległych MSWiA (policja dostała na ten cel ponad 98 milionów zł). Do 479,90 zł podniesiono również dodatek dla 9,2 tysiąca policjantów, którzy pełnią służbę w garnizonie stołecznym (na ten cel policja otrzymała 15 mln zł).

Resort przypomina, że podwyżki są również jedną z zasadniczych części Programu Modernizacji Służb Mundurowych – wydatki podległych formacji na realizację tego programu w latach 2017-2020 wyniosą łącznie niemal 9,2 mld zł, z tego wydatki policji to 6 mld zł.

„Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku z Programu Modernizacji wydatkowano kwotę 1,386 mld zł. Jest to prawie 100 proc. kwoty, która została na ten cel zapisana w budżecie” – dodaje MSWiA.

Resort wskazuje, że z tej kwoty ponad 605 mln zł zostało przeznaczonych na podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb. Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni otrzymali podwyżki – uposażenie policjantów wzrosło wówczas średnio o 253 zł, a wynagrodzenia pracowników cywilnych o 250 zł.

MSWiA dodaje, że dba również o zapewnienie funkcjonariuszom jak najlepszych warunków służby. W 2017 roku na budowę nowych obiektów lub modernizację już użytkowanych przeznaczono w ramach programu modernizacji 223 mln zł. Za 232 mln zł kupiono również nowy sprzęt, dzięki czemu funkcjonariusze do dyspozycji mają m.in. tysiąc nowych pojazdów, 8 bezzałogowych statków powietrznych oraz nowoczesne wyposażenie osobiste.

„Podkreślamy, że wszelkie propozycje zgłaszane przez związki zawodowe funkcjonariuszy są poddawane starannej analizie. Zależy nam na głosie strony związkowej, zwłaszcza w kwestiach takich jak poprawa warunków służby czy motywowanie do dłuższego pozostawania funkcjonariuszy w służbie” – zapewnia resort.

Dodaje, że w stałym kontakcie z przedstawicielami związkowców jest powołany przez szefa MSWiA pełnomocnik ds. kontaktów ze związkami zawodowymi Edward Zaremba.

PAP/RIRM

drukuj