fot. PAP/Leszek Szymański

Rośnie liczba Polaków regularnie uczestniczących we Mszach św. oraz wiernych przystępujących do komunii

Rośnie liczba Polaków, którzy regularnie uczestniczą we Mszach św., a także wiernych, którzy przystępują do komunii. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił dziś wyniki badań dotyczące religijności Polaków. Dane dotyczą ubiegłego roku.

Polski Kościół w liczbach podsumowuje dyrektor Instytutu ks. Wojciech Sadłoń.

W 2017 r. o 1,6 pkt proc. więcej osób uczestniczyło w niedzielnych Mszach św. niż rok wcześniej. Ponadto, o 1 pkt proc. wzrosła liczba osób, która przystąpiła do komunii. Z prowadzonych przez ISKK badań wynika, że wzrosła liczba chrztów. Zmalała natomiast liczba udzielonych sakramentów bierzmowania oraz sakramentu małżeństwa. Nie zmienia się praktycznie liczba poradni rodzinnych. Jest ich prawie 3000 w Polsce. Badaliśmy także biblioteki istniejące przy parafiach – jest ich obecnie ponad 1000. Sakramenty przyjmowane są w sposób masowy, niemal powszechny, przez Polaków. Można się jednak spodziewać, że wraz z procesami demograficznymi podnosić się będzie średni wiek księży oraz sióstr zakonnych – informuje ks. Wojciech Sadłoń.

Ks. Wojciech Sadłoń dodał, że dane potwierdzają instytucjonalną stabilność Kościoła katolickiego w Polsce.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego im. ks. prof. Witolda Zdaniewicza jest najstarszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem naukowym. Instytut prowadzi badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl