[TYLKO U NAS] M. Jach: Nie można rozpatrywać bezpieczeństwa w kategoriach złotówek czy dolarów

Uważam, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Nie można tego rozpatrywać w kategoriach, czy to nam się opłacać. Tych, którzy próbują to dyskredytować, nie można nazywać patriotami, bo suwerenności nie można przeliczać na złotówki czy dolary. Myślę, że kwota będzie rozsądna, a Polskę stać na takie wydatki – powiedział o obecności wojsk amerykańskich w Polsce w środowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.

Minister Mariusz Błaszczak jest przekonany, że szczyt Duda-Trump zaowocuje przełomowymi rezultatami. Spotkanie porównał nawet do przyjęcia Polski w szeregi NATO.

– Uważam, że jeżeli ta decyzja będzie taka, jak oczekujemy, to niewątpliwie będzie ona przełomowa, chociaż nie potrafię tego porównać do wstąpienia do NATO. Będzie to natomiast istotne wzmocnienie naszego bezpieczeństwa – zaznaczył Michał Jach.

Niezmiennie spekuluje się o tym, jak wiele będzie nas kosztowała obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

– Uważam, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Nie można tego rozpatrywać w kategoriach, czy to nam się opłacać. Tych, którzy próbują to dyskredytować, nie można nazywać patriotami, bo suwerenności nie można przeliczać na złotówki czy dolary. Myślę, że kwota będzie rozsądna, a Polskę stać na takie wydatki. Jeżeli dojdzie to do skutku, to nasza sytuacja wobec Rosji będzie zdecydowanie na innym poziomie niż do tej pory – podkreślił przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W obliczu zagrożenia ze strony Niemiec czy Rosji współpraca z USA może okazać się dla Polski kluczowa.

– Osobiście uważam, że dla Niemiec zarabianie na Polsce jest dla nich rzeczą osobistą. Rosja natomiast szanuje jedynie tych, którzy są silni. Prezydent Putin wielokrotnie podkreślał, że chce odbudować strefę wpływów sowieckich, na co się nie zgadzamy. Pokazujemy, że absolutnie nie ma powrotu do czasów, kiedy Rosja mogła mówić Polsce, co ma robić, więc jesteśmy dla nich wrogiem numer jeden – dodał.

Działania rządu w tej sprawie pozytywnie ocenił również Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej w latach 2011-2015.

– Trzeba to docenić. Po raz pierwszy chyba w tej kadencji słyszę pozytywne słowa ze strony ważnego polityka opozycji w stronę rządu i MON. Warto to odnotować i o tym pamiętać. To dodatkowy dowód na to, jak słuszna jest polityka prowadzona wcześniej przez Antoniego Macierewicza, a teraz Mariusza Błaszczaka – powiedział Michał Jach.

Całość rozmowy z posłem Michałem Jachem w „aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj