fot. PAP/Marcin Obara

MSZ o obecności agenta KGB w Karpaczu: Polska nie zapraszała i nie wystawiała mu wizy

Polska nie wystosowała zaproszenia ani nie wystawiła wizy – napisał na Twitterze rzecznik MSZ Łukasz Jasina, odnosząc się do doniesień o obecności pracownika białoruskiego KGB na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Zastrzegł, że honorujemy wizy wystawione przez inne państwa członkowskie wobec osób nie objętych sankcjami.

Jak podają media, jednym z gości trwającego XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu jest pracownik białoruskiego KGB Jurij Woskriesienskij. Według doniesień Woskriesienskij zajmuje się „pracą” z więźniami politycznymi, polegającą na „zmuszaniu ich, by przyznali się do winy”.

„Łukaszenka upokarza nasz rząd wysyłając do Karpacza człowieka, zajmującego się łamaniem opozycjonistów, w celu rozmów o poprawie stosunków między Warszawą a Mińskiem. Zapraszając go do Karpacza, polski rząd na takie upokorzenie się godzi. Nigdy polska polityka nie upadła tak nisko” – napisał we wtorek na Twitterze poseł Paweł Zalewski (niezrzeszony).

Rzecznik MSZ odpowiedział Zalewskiemu: „Polska jest członkiem UE i honoruje wizy wystawione przez inne państwa członkowskie wobec osób nie objętych sankcjami”.

„Polska nie wystosowała zaproszenia ani nie wystawiła wizy. MSZ nie jest organizatorem Forum Ekonomicznego w Karpaczu” – napisał Łukasz Jasina.

O sprawie obecności Woskriesienskiego w Karpaczu napisał Tadeusz Giczan, opozycyjny dziennikarz z Białorusi, związany z kanałem NEXTA.

„Taka ciekawostka. Na forum ekonomicznym w Karpaczu Białoruś reprezentuje etatowy pracownik białoruskiego KGB Jurij Woskriesienskij zajmujący się na co dzień +pracą+ z więźniami politycznymi i zmuszaniem ich do przyznania się do winy” – napisał na Twitterze, zamieszczając zdjęcie Woskriesienskiego na tle Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Ten ostatni zamieścił je na platformie Telegram.

Giczan dodał: „Organizatorzy mówią, że to przez pomyłkę, zaś sam Woskriesienskij napisał przed chwilą, że +polscy politycy są zmęczeni konfrontacją i chcą odbudowywać mosty (z reżimem Łukaszenki)+ i to dlatego go zaproszono”.

W środę szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył w Radiu ZET, że powinna być wyjaśniona przez organizatorów Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podkreślił, że jeżeli to prawdziwa informacja, na pewno zostaną wyciągnięte wnioski.

Kwestii doniesień o obecności Woskriesienskiego w Karpaczu nie skomentował natomiast we wtorek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl