fot. twitter.com

Szef MSZ: Integracja środowisk polonijnych jednym z priorytetów rządu

Integracja środowisk polonijnych jest jednym z kluczowych priorytetów polityki rządu premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w nagraniu, które MSZ opublikowało w środę w internecie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Jacek Czaputowicz w wypowiedzi skierowanej do Polonii podkreślił, że Dzień Polonii i Polaków za Granicą to wyraz pamięci i uznania dla rodaków „dbających o zachowanie polskości i łączności z ojczyzną”, którzy podtrzymują i upowszechniają na świecie polską tradycję i dorobek kulturowy.

„Pragnę wszystkim Państwu życzyć wszelkiej osobistej i zawodowej pomyślności, niewyczerpanych sił we wzmacnianiu dobrego wizerunku Polski w świecie. Jesteście państwo ambasadorami polskich spraw, a państwa wysiłki zasługują na szczególne wsparcie ze strony instytucji rządowych” – powiedział szef MSZ.

„Integracja środowisk polonijnych jest jednym z kluczowych priorytetów polityki naszego rządu. Wierzę, że przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania niepodległości, to wyjątkowa okazja, aby cel ten osiągnąć” – dodał.

Według danych MSZ poza granicami Polski żyje dziś ok. 18-20 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Dużą grupę stanowią osoby, które pozostały na terenach wschodnich po przesunięciu granic państwa. Inni – współcześni emigranci – tworzą współczesną Polonię w krajach Zachodu. Największą diasporą jest Polonia amerykańska. W 2012 roku w samych Stanach Zjednoczonych ponad 9,6 mln osób zadeklarowało polskie pochodzenie.

PAP/RIRM

drukuj