Wizyta szefa MSZ w Tiranie

Minister Jacek Czaputowicz przebywał z wizytą w Tiranie. Szef polskiej dyplomacji poparł starania Albanii na rzecz członkostwa w Unii Europejskiej.

Chcemy dać wyraźny sygnał, że Europa czeka na obywateli państw Bałkanów Zachodnich – mówił jeszcze przed przylotem do Tirany minister Jacek Czaputowicz.

– W ramach Unii Europejskiej, gdy one będą – wydaje mi się, że nasz głos będzie bardziej słyszalny. Te interesy będą lepiej artykułowane – wskazał szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Stąd dialog z takim krajem jak Albania. Wizytę w Tiranie minister Jacek Czaputowicz rozpoczął od spotkania ze swoim albańskim odpowiednikiem. Politycy wspólnie zainaugurowali Konferencję Tirańską.

– Konferencja Tirańska jest cennym wkładem Polski na rzecz integracji Albanii z Unią Europejską. Polska hojnie dzieli się swoimi doświadczeniami przedakcesyjnymi nie tylko z Albanią, ale też z Macedonią, Serbią czy Bośnią – zaznaczył Ditmir Bushati, minister Europy i spraw zagranicznych Albanii.

Proces integracji państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską będzie głównym tematem szczytu w Soffi. Przed Albanią długa droga, tym bardziej, że w Europie nie brakuje państw przeciwnych poszerzeniu Wspólnoty.

– Kryzys finansowy i kryzys migracyjny spowodował sceptycyzm w wielu państwach Europy Zachodniej co do dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej – mówił minister Jacek Czaputowicz.

Albania musi ostatecznie rozprawić się z korupcją, zreformować system sądowniczy oraz administrację publiczną. Pomocne zarówno dla niej, jak i innych państw regionu, ma być określenie ostatecznej daty zakończenia negocjacji.

– Uważamy, że należy określić datę po to, by można było zmobilizować społeczeństwa tych państw do reform – podkreślił szef MSZ.

– Precyzyjne daty są bardzo zachęcające dla naszych społeczeństw. Ustalenie takich dat uważamy za bardzo pomocne – powiedział Ditmir Bushati.

Polska i Albania opowiadają się za rozwojem współpracy gospodarczej.

– W szczególności w dziedzinie rolnictwa, w dziedzinie współpracy przemysłów zbrojeniowych – wskazał minister Jacek Czaputowicz.

Ale też w dziedzinie turystyki. Temat integracji Albanii z Europą pojawiał się także w rozmowach ministra Jacka Czaputowicza z prezydentem i premierem tego kraju. Wcześniej starania Tirany pozytywnie zaopiniowała Komisja Europejska.

Albania to kolejny kraj, który może liczyć na silne wsparcie Polski w staraniach na rzecz członkostwa w Unii Europejskiej. Jej obecność we wspólnocie wzmocni głos całej Europy Środkowo-Wschodniej. Stąd zainteresowanie Polski obszarem Bałkanów Zachodnich.

Szymon Kozupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl