PAP/Albert Zawada

Wiceszef MSZ A. Mularczyk: Łotwa to nasz ważny partner w UE, NATO i regionie Morza Bałtyckiego

Łotwa to ważny partner Polski w UE, NATO i regionie Morza Bałtyckiego – oświadczył w czwartek wiceminister spraw zagranicznych RP, pełnomocnik rządu ds. reparacji, Arkadiusz Mularczyk, który składa wizytę w Rydze.

Wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się m.in. z sekretarz parlamentarną MSZ Łotwy, Gundą Reire, wicemarszałek parlamentu, Zandą Kalniną-Lukaszevicą, minister sprawiedliwości, Inese Libinią-Egnere i z parlamentarzystami.

„Łotwa to ważny partner Polski w UE, NATO i regionie Morza Bałtyckiego. Nasze stosunki są oparte o współpracę w dziedzinie istotnych spraw dotyczących polityki zagranicznej i bezpieczeństwa” – napisał Mularczyk na Twitterze.

„Widzę, że jeśli chodzi o Łotwę, jest wielka wola współpracy w bardzo różnych obszarach. Mamy podobną perspektywę w kwestii bezpieczeństwa, wzmocnienia wschodniej flanki NATO. W pewnym sensie dzielimy ten sam los” – powiedział wiceminister dziennikarzom polskich mediów.

Zaznaczył, że jego czwartkowe rozmowy dotyczyły także wsparcia dla Ukrainy.

Arkadiusz Mularczyk zwrócił też uwagę na rozwój współpracy w dziedzinie gospodarki i inwestycji między krajami.

„Przede wszystkim mowa jest o projektach drogowych, kolejowych, budowie Międzymorza” – podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, że Polska i kraje bałtyckie mają podobną wrażliwość historyczną i dotyczącą tematów bieżących.

Pełnomocnik rządu wziął też udział w dyskusji w Muzeum Okupacji Łotwy, którego ekspozycja poświęcona jest okupacji sowieckiej (1940-1941 i 1944-1991) i niemieckiej (1941-1944).

Arkadiusz Mularczyk odbywa trzydniową wizytę w krajach bałtyckich. Dzień wcześniej był w sąsiedniej Estonii.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl