Szef MSZ poruszy sprawę lotniczki Sawczenko

UE może uzależniać dalsze kontakty z Rosją od ustępstw w sprawie więzionej ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko – ocenił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Zapowiedział, że poruszy ten temat na spotkaniu szefów MSZ w Brukseli. Minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że sprawa Sawczenko „jest pewnym policzkiem dla humanitarności”. 

– Chcę tę sprawę podjąć, jeśli nie ja to ktoś inny, ale na pewno będę rozmawiał z kolegami jeszcze w tej chwili przed rozpoczęciem Rady, żeby tę sprawę przypomnieć Rosjanom. Oczywiście można apelować, można warunkować także dalsze kontakty z Rosją w tej kwestii – powiedział minister Witold Waszczykowski.

Nadija Sawczenko oczekuje na wyrok rosyjskiego sądu w sprawie o współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy z Rosji w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Oskarżona nie przyznaje się do winy.

4 marca Sawczenko rozpoczęła protest głodowy, w trakcie którego nie przyjmowała jedzenia i napojów. W zeszły czwartek zaczęła pić wodę, jednak jej obrońcy twierdzą, że jej stan jest ciężki. UE żąda od Rosji uwolnienia lotniczki.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl