93. rocznica Cudu nad Wisłą

Dzisiaj obchodzona jest rocznica Bitwy Warszawskiej. To przede wszystkim wspomnienie bohaterskiej walki Polaków, którzy uratowali Ojczyznę, jak i całą Europę przed bolszewizmem.

Bitwa ta rozegrała się w dniach 13-25 sierpnia 1920 pomiędzy wojskami Armii Czerwonej, a Wojskiem Polskim Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego.

Ogromna przewaga armii sowieckiej zwiastowała klęskę Rzeczpospolitej. Tymczasem determinacja całego narodu, męstwo żołnierzy i geniusz strategiczny marszałka Piłsudskiego doprowadził do klęski armii sowieckiej. Obok Piłsudskiego symbolem tego wielkiego zwycięstwa była bohaterska śmierć ks. Ignacego Skorupki.

Bitwa Warszawska jest także nazywana: „Cudem nad Wisłą”. To właśnie wstawiennictwo Matki Boskiej Królowej Polski jest uważane za przyczynę sukcesu Józefa Piłsudskiego, a tym samym obronę Polski przed bolszewizmem – o czym mówi prof. Wojciech Polak, historyk, wykładowca UMK i WSKSiM, opozycjonista antykomunistyczny.

– Niektórzy nazywają to wydarzenie: „Cudem nad Wisłą”. W jakimś sensie był to cud. Sama nazwa nawiązuje do cudu nad Marną na początku I wojny światowej i ocalenia Paryża. Zawsze podkreślamy, że to zwycięstwo łączy się ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, czy Matki Boskiej Zielnej jak to się czasem potocznie mówi. Wierzymy, że wstawiennictwo Matki Boskiej Królowej Polski odegrało rolę decydującą. Stąd określenie: „Cud nad Wisłą” wcale nie jest określeniem błędnym. Czasem się je krytykuje. Uważam, że niesłusznie. Musimy także pamiętać o geniuszu strategicznym Józefa Piłsudskiego i bohaterstwie Polaków, którzy poświęcając życie, zdrowie, obronili Ojczyznę przed bolszewicką nawałą  – wyjaśnia prof. Wojciech Polak.

Jak dodaje prof. Wojciech Polak, wiele osób niesłusznie wskazuje imperialistyczne zapędy Józefa Piłsudskiego, jako przyczynę Bitwy Warszawskiej.

W rzeczywistości Józef Piłsudski, jako znakomity strateg, dostrzegał niekorzystne położenie Polski pomiędzy bolszewikami, a Niemcami. W myśl zasady „najlepszą obroną jest atak” zaangażował siły polskie do zdobycia i obrony Kijowa. Jak mówi prof. Wojciech Polak, gdyby plan Piłsudskiego powiódł się, być może uniknęlibyśmy II wojny światowej.

– Przyczyną była wyprawa kijowska Józefa Piłsudskiego. Wyprawa, której celem – wbrew temu, co w czasach komunistycznych pisano – były, nie imperialistyczne zapędy, ale pomoc Ukrainie w odzyskaniu niepodległości. Piłsudski oczywiście snuł plany, że Ukraina po odzyskaniu niepodległości byłaby w sojuszu, być może nawet w federacji z Polską, podobnie jak kilka innych krajów, które dawniej związane byłby z Rzeczpospolitą: Białoruś czy kraje bałtyckie. Była to bardzo mądra koncepcja polityczna, której niezrealizowanie doprowadziło do tragedii II wojny światowej – podkreślił profesor.

Cud nad Wisłą miał ogromne znaczenie zarówno dla Polski, jak i dla całej Europy. Prof. Wojciech Polak zwraca uwagę, że rezultat Bitwy Warszawskiej pozwolił uratować cywilizację europejską przed bolszewikami, dążącymi również do niszczenia chrześcijaństwa.

– Gdybanie w historii jest często rzeczą ryzykowną. Tutaj możemy jednak prawie z pewnością powiedzieć, że gdyby Warszawa padła, cała Polska zostałaby zajęta przez bolszewików, którzy poszliby dalej. Zrewolucjonizowaliby Niemcy, gdzie do głosu dochodziły wówczas elementy komunistyczne. Prawdopodobnie Niemcy zostaliby zajęci przez bolszewików. Kto wie, czy nie cała Europa? Lord D’Abernon napisał, że była to XVIII bitwa pod względem rangi w dziejach świata. Wiedział, co pisze gdyż była to bitwa, która ocaliła Europę przed bolszewizmem. Tym samym, mówiąc wprost, uratowała cywilizację europejską. Polska po raz kolejny stała się przedmurzem cywilizacji. Uratowaliśmy chrześcijaństwo w Europie, bo bolszewicy dążyli do niszczenia chrześcijaństwa. Czy okazano nam za to wdzięczność, czy to się docenia? Oczywiście nie. Losy świata toczą się tak, że o takich rzeczach się nie pamięta – dodał prof. Wojciech Polak.

 

Wypowiedź prof. Wojciecha Polaka


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl