Rząd m.in. o monitorowaniu drogowego przewozu towarów

W południe ma się zebrać Rada Ministrów. Rząd zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Dokument przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Finansów.

Zakłada on, że przewóz towarów „wrażliwych” jak paliwa czy wyroby zawierające alkohol etylowy ma być nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych GPS. Obecnie towary są tylko zgłaszane do rejestru.

Zmiany są znaczącym elementem uszczelnienia systemy podatkowego – wskazuje poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych.

– Te wyniki uszczelniania systemu walki z przemytem paliw już widzimy bardzo wyraźnie w wynikach firm petrochemicznych, zwłaszcza Orlenu i Lotosu, gdzie obroty i wzrost zysków można szacować nawet na kilkaset procent więcej. Monitorowanie będzie kolejnym elementem precyzyjnego śledzenia tych dostaw, tranzytu, sprzedaży paliw. Można powiedzieć, że w znaczący sposób ukróci ten rabunek finansów publicznych, który odbywał się za rządów PO-PSL, kiedy właściwie przez polskie granice jak przez sito kursowały setki cystern praktycznie niekontrolowanych.  Nie wiadomo było co wwożą, co wywożą, ile sobie żądają zwrotu za rzekome dostawy, eksport za granicę – mówi Janusz Szewczak.

Ministrowie omówią też projekt dot. powołania nowej formacji w miejsce BOR – powstanie Państwowa Służba Ochrony. Projekt ustawy zakłada m.in. stworzenie formacji liczącej 3 tys. funkcjonariuszy. Będą oni mogli wykonywać działania operacyjno-rozpoznawcze. Według autora projektu – MSWiA, celem proponowanych rozwiązań jest usprawnienie służby, która ochrania najważniejsze osoby w państwie.

Podczas posiedzenia rząd ma też zapoznać się z przedstawioną przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego informacją o realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl