Coraz wyższe zyski w górnictwie

Ponad miliard 600 milionów zł netto wypracowało w ciągu trzech kwartałów tego roku polskie górnictwo węgla kamiennego. Dzięki wzrostowi cen węgla kopalnie zwiększyły przychody o 22 proc., przy spadku produkcji o ok. 6 proc., czyli ponad 3 mln ton.

Sytuację w sektorze węgla kamiennego na zlecenie Ministerstwa Energii monitoruje katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. Z najnowszej analizy wynika, że osiągnięte w tym roku przez branżę wskaźniki finansowe są najlepsze od kilku lat. I to mimo zauważalnego spadku wydobycia węgla o ponad 3 miliony ton oraz spadku sprzedaży, ale przy jednoczesnym wzroście o ponad 2 miliony ton importu tego surowca – zarówno z Rosji, jak i innych krajów.

Dobre wyniki mimo zmniejszonej produkcji to zdaniem ekspertów efekt zarówno trwającej restrukturyzacji branży i redukcji kosztów działalności, jak i wzrostu cen węgla. Od początku roku do końca września br. kopalnie wydobyły łącznie: 49 mln ton węgla, wobec ok. 52 mln ton w tym samym czasie przed rokiem. Największe miesięczne wydobycie, osiągnięto w marcu i wrześniu.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, odpowiedzialny w tym resorcie za sprawy górnictwa, ocenił, że wyniki branży po trzech kwartałach potwierdzają stabilność sytuacji. Najbardziej cieszy stabilna pozycja największego krajowego producenta – Polskiej Grupy Górniczej. W połowie roku zysk PGG był na granicy zera, a po kolejnych trzech miesiącach to już dziesiątki milionów dodatniego wyniku – podsumował Grzegorz Tobiszowski.

TV Trwam NEWS/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl