Górnicy zdecydują czy przystąpią do strajku na Śląsku
Pracownicy zakładów Katowickiego Holdingu Węglowego będą dziś decydować ws. przystąpienia do strajku solidarnościowego na Śląsku. Za udziałem w proteście opowiedziały się już takie branże jak: hutnicza, kolejarska i zbrojeniowa.
We wtorek referendum rozpoczęło się w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Dziś głosowanie – w Katowickim Holdingu Węglowym.
Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSSZ Solidarność jest przekonany, że górnicy opowiedzą się za strajkiem, ponieważ – jak mówi – obecna sytuacja gospodarcza kraju wymaga zmian. Międzyzwiązkowy komitet strajkowy sprecyzował szereg ważnych postulatów, czeka na ich realizację.
– Przede wszystkim chcemy, żeby polski rząd wsparł naszych pracodawców. Chcemy również, żeby pomógł im przejść przez ten kryzys; szczególnie w tych przedsiębiorstwach które są zagraniczne i które zachowują się tak jak np. Fiat, który zwalnia ludzi. Mówimy też o dopłatach dla firm, które tracą w związku z realizowanym w Polsce pakietem klimatyczno-energetycznym. Innym naszym postulatem jest sprawa dotycząca emerytur. Uważamy, że w obecnej ciężkiej sytuacji w Polsce przedłużenie wieku emerytalnego jest nieporozumieniem – powiedział Kazimierz Grajcarek.Podstawą do organizacji strajku jest jednak solidarność z pracownikami sądownictwa, którzy sami nie mogą protestować.
Nasza sytuacja jest wręcz dramatyczna – alarmuje Waldemar Urbanowicz, przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji NSZZ S pracowników sądownictwa.
– Od ponad 5 lat pracownicy sądownictwa nie otrzymali żadnego wyrównania. Tu nawet nie chodzi o podwyżki, ale o wyrównanie wynagrodzeń o wskaźnik inflacji. Jednocześnie sytuacja w sądownictwie pogarsza się z roku na rok. Pracownicy w sądownictwie są absolutnie przeciążeni, traktowani poniżej ludzkiej godności. Informowaliśmy o tym wielokrotnie władze ministerstwa sprawiedliwości, ale minister Jarosław Gowin jest obojętny i bierny na nasze prośby – akcentował Waldemar Urbanowicz.Waldemar Urbanowicz wyraził również wdzięczność za tak szeroki i pozytywny oddźwięk wobec podjętej inicjatywy zorganizowania strajku solidarnościowego.
RIRM