fot. PAP

Protest górników przeciwko polityce rządu i zarządów spółek węglowych

Górnicy będą dziś protestować przeciwko polityce rządu i zarządów spółek węglowych. Organizowana przez związki manifestacja rozpocznie się o godzinie 10.30 pod Urzędem wojewódzkim w Katowicach. Tam wręczona zostanie petycja kierowana do premiera Donalda Tuska.

– Górnicy przejdą pod siedzibę spółek węglowych. Demonstracja będzie rozwiązana pod katowickim Spodkiem. Przyczyną jest przede wszystkim katastrofalna sytuacja pod względem ekonomicznym i społecznym szczególnie w Kompanii Węglowej. Przyszłość pozostałych dwóch spółek węglowych również nie wygląda różowo, a zarządzający firmami górniczymi i właściciel, czyli Skarb Państwa nie podejmują decyzji, które byłyby dla górnictwa korzystne, a tym samym byłyby korzystne dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – mówił Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Górnicze związki zawodowe domagają się od rządu rozpoczęcia konstruktywnych rozmów na temat bieżącego planu ratunkowego dla górnictwa węgla kamiennego i nowej strategii dla branży, która pozwoliłaby jej wyjść z głębokiego kryzysu. Organizatorzy spodziewają się że w proteście weźmie udział ok. 10 tys. osób.

Przypomnijmy, wczoraj dziewięć kopalni Kompanii Węglowej wstrzymało wydobycie, a w sześciu pozostałych produkcja węgla w najbliższych dniach będzie ograniczona. Przestój ma potrwać do 5 maja. Kompania Węglowa tłumaczy swoją decyzję spadkiem zapotrzebowania na węgiel.

RIRM

drukuj