Akcja w kopalni Wujek postępuje powoli

Ratownicy poszukujący już czwartą dobę dwóch górników zaginionych po wstrząsie w kopalni Wujek, we wtorek w ciągu dnia posunęli się zaledwie o 1 metr. W nocy powinien zakończyć się montaż kombajnu, który ma wykonać nowy chodnik, by dotrzeć do zaginionych.

„Ratownicy pod ziemią posunęli się o jeden metr, a przy poszerzaniu korytarza – o półtora metra. W nocy powinien zostać zakończony montaż kombajnu. Decyzja o rozpoczęciu pracy kombajnem powinna zostać podjęta w środę po posiedzeniu zespołu doradczego” – poinformował we wtorek późnym popołudniem rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego Wojciech Jaros.

Do wstrząsu doszło w sobotę, krótko po północy w tzw. ruchu Śląsk – rudzkiej części kopalni Wujek – na skutek odprężenia górotworu na głębokości 1050 m.

Wstrząs spowodował ogromne zniszczenia w wyrobisku, m.in. jego znaczne zaciśnięcie i wypiętrzenie spągu, czyli podłoża. Ratownicy zmierzający po górników muszą usuwać rumowisko skalne i zniszczone części maszyn. Dlatego musi zostać wydrążony nowy chodnik, który pozwoli szybciej dotrzeć do zaginionych.

Niezależnie od akcji prowadzonej pod ziemią zaplanowano wykonanie pionowego odwiertu z powierzchni w rejon, gdzie mogą się znajdować poszukiwani. Montaż wiertnicy ma się rozpocząć w nocy z wtorku na środę. Jak podał Jaros, na miejsce zwożone są kolejne elementy jej oprzyrządowania, oświetlenie, agregat zasilający.

Wykonany wiertnicą otwór ma mieć średnicę ok. 30 cm. Można by nim opuścić kamerę dla oceny sytuacji, ew. podawać też wodę i żywność.

Wstrząs i akcja ratownicza wyłączyły jedną ścianę z wydobycia. Ruch Śląsk wydobywa obecnie węgiel na dwóch ścianach – na poziomie 865 m i 1050 m.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl