Turcja zmniejszy wkład finansowy do budżetu RE

Turcja ograniczy swój wkład finansowy do budżetu Rady Europy – poinformował w środę sekretarz generalny tej organizacji Thorbjoern Jagland na konferencji prasowej z Kemalem Kilicdaroglu, przewodniczący opozycyjnej tureckiej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP).

„Otrzymałem list od Mevluta Cavusoglu (szefa tureckiego MSZ), informujący mnie, że Turcja chce przestać być wielkim płatnikiem i będzie o tym rozmawiać”  – powiedział Thorbjoern Jagland w Strasburgu.

Jak napisała AFP, Turcja idzie śladami Rosji, która zawiesiła w czerwcu płacenie składek na Radę Europy w proteście przeciwko krytyce Moskwy ze strony tej paneuropejskiej organizacji zajmującej się ochroną praw człowieka w 47 należących do niej krajach.

Rosja zawiesiła wpłacanie składki po odebraniu jej prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE w wyniku aneksji należącego do Ukrainy Krymu w 2014 roku. Od tamtego czasu rosyjska delegacja na znak protestu nie uczestniczy w posiedzeniach tego gremium.

Turcja i Rosja wraz z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami i Włochami należały do grupy sześciu tzw. wielkich płatników na rzecz Rady Europy. Państwa te są zobowiązane do wniesienia rocznie po 10 proc. budżetu RE (ok. 33 mln euro) w zamian za zwiększenie liczby urzędników w tej organizacji.

Moskwa, zanim ogłosiła swą decyzję o wstrzymaniu opłacania składek, przekazała na rzecz Rady Europy 10 mln euro. Luki powstałe w wyniku zawieszenia składek z tych dwóch krajów będą musiały być zrekompensowane przez pozostałe państwa członkowskie, co – jak podaje AFP – spowoduje napięcia wewnątrz organizacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl