B. Szydło: Małopolska musi powalczyć o kopalnię w Brzeszczach

Z apelem do wojewody małopolskiego o aktywne włączenie się w obronę likwidowanej małopolskiej kopalni KWK „Brzeszcze” wystąpiły w niedzielę na konferencji prasowej w Brzeszczach wiceprezes PiS Beata Szydło i burmistrz Brzeszcz Cecylia Ślusarczyk.

„Małopolska musi powalczyć o kopalnię w Brzeszczach” – mówiła wiceprezes PiS Beata Szydło.

Wspieramy panią burmistrz, chcemy podobnie jak ona, by w obronę kopalni Brzeszcze zaangażował się wojewoda małopolski i marszałek województwa, ponieważ obawiamy się, że rząd próbuje wprowadzać antagonizmy pomiędzy Śląskiem a Małopolską – powiedziała Beata Szydło.

Wskazała, że sobotnie negocjacje w Katowicach z przedstawicielami strony rządowej odbyły się bez udziału burmistrz Brzeszcz.

Pani burmistrz została doproszona do spotkania dopiero wówczas, kiedy się o to upomnieli przedstawiciele związków zawodowych – powiedziała Szydło.

„Chcemy, żeby Małopolska głośno upomniała się o Brzeszcze, bo kopalnia jest ważnym w Małopolsce zakładem pracy” – podkreśliła. „Chodzi nam też o to, by rozmowy dotyczące kopalni Brzeszcze toczyły się w Małopolsce” – dodała posłanka.

Swój sprzeciw wobec projektu zlikwidowania kopalni wyraziła także burmistrz Brzeszcz Cecylia Ślusarczyk.

Ten program jest absolutnie nie do zaakceptowania; nie ma naszej zgody – samorządowców, mieszkańców – na likwidację kopalni. Po drugie, chyba zapomniano, że kopalnia Brzeszcze jest w Małopolsce. Do tej pory nie ma żadnego zainteresowania ze strony władz Małopolski – powiedziała burmistrz.

Jak podkreśliła, „ta kopalnia ma szanse, program naprawczy został wysoko oceniony i od 1,5 roku był wprowadzany w życie; według planów zakład w przyszłym roku miał osiągnąć rentowność”. „Nie rozumiemy, skąd ta decyzja o likwidacji” – mówiła burmistrz. Jej zdaniem szansą dla kopalni byłoby powiązanie jej z Tauronem.

Burmistrz Brzeszcz podkreśliła także ogromną konsolidację mieszkańców, co podkreślił – jak stwierdziła – „masowy udział mieszkańców miasta w niedzielnej Mszy św., która odbyła się w cechowni na terenie kopalni”. Na Mszę św. wyjechali także niektórzy z protestujących pod ziemią górników. Wyraziła także nadzieję, że dojdzie do rozmów w sprawie kopalni w Krakowie.

W konferencji wzięli także udział parlamentarzyści PiS z Małopolski Zachodniej, samorządowcy oraz przedstawiciele protestującej załogi KWK „Brzeszcze”. W piątek politycy PiS wystąpili z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa małopolskiego w tej sprawie.

W niedzielę po południu podjęto w Katowicach rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, poświęcone planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej (KW), które zostały zerwane w sobotę.

Rząd zapowiedział w środę, że w ramach planu naprawczego KW zamierza zlikwidować kopalnie: Brzeszcze w miejscowości o tej nazwie, Bobrek-Centrum w Bytomiu, Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu oraz Pokój w Rudzie Śląskiej.

Zatrudniająca średnio w 2014 r. ok. 2,3 tys. osób kopalnia Brzeszcze to jedyny zakład KW w woj. małopolskim. Ma ona historię sięgającą początku XX w. – wydobycie ruszyło tam w 1907 r. W latach 2005-2010 kopalnia działała jako jeden połączony zakład z kopalnią Silesia w Czechowicach-Dziedzicach – sprzedaną później przez Kompanię czeskiemu inwestorowi.

Bezrobocie w liczącej ok. 21,7 tys. mieszkańców gminie miejsko-wiejskiej Brzeszcze wynosiło w 2013 r. 5,2 proc., a w powiecie oświęcimskim – 7,3 proc.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl