fot. flickr.com

Bytom. Ok. 1,5 tony żywności zebrano dla Polaków z Kresów Wschodnich

Ok. 1,5 tony żywności dla polskich seniorów i rodzin zamieszkałych na Kresach Wschodnich zebrano w ramach tegorocznej, bożonarodzeniowej akcji prowadzonej w Bytomiu. Część z ok. 170 przygotowanych z darów paczek dotrze do potrzebujących jeszcze przed świętami.

Otrzymają je osoby z polskiej społeczności zamieszkałej w obwodzie lwowskim na Ukrainie m.in. z Drohobycza, Stryja, Sambora, Lwowa i wsi Łanowice.

Zbiórka „Podziel się opłatkiem z seniorem na Kresach” prowadzona była przez miesiąc. Zorganizowali ją: Urząd Miejski w Bytomiu, Bytomska Rada Seniorów, Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bytomiu. Dary składały m.in. placówki oświatowe z Bytomia i okolicy oraz wiele osób prywatnych.

„Udało nam się zebrać ok. 1,5 tony darów w tym bardzo dużo produktów sypkich jak cukier i mąka, a także produkty delikatesowe, olej, puszki rybne, musztardę, chrzan oraz bardzo dużo słodyczy. Z tych produktów przygotowaliśmy ok. 120 paczek. Od osób indywidualnych otrzymaliśmy też ok. 50 gotowych, już w całości zapakowanych paczek, przeznaczonych dla polskich rodzin” – powiedziała PAP koordynatorka akcji Alicja Brzan-Kloś.

Przypomniała, że potrzeby Polaków zamieszkałych na Ukrainie są ogromne.

„Sytuacja na Ukrainie wciąż jest bardzo trudna, dlatego paczki na pewno przyniosą mieszkającym tam Polakom wielu wzruszeń” – dodała.

Pierwszy transport z paczkami pojedzie na Ukrainę jeszcze przed świętami. Drugi wyjazd zaplanowano na 27 grudnia. W rozdysponowanie darów na miejscu włączają się organizacje polonijne oraz parafie rzymskokatolickie.

Brzan-Kloś przypomniała, że w Bytomiu od lat organizowane są też inne przedsięwzięcia wspierające Polaków z Kresów Wschodnich, w tym akcja „Podaruj znicz na Kresy” czy wielkanocny „Świąteczny koszyk dla Polaków na Kresach”.

Po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich wysiedlono 1,7-1,9 mln obywateli polskich. Duża część z nich trafiła do miast, które przed wojną znajdowały się w granicach III Rzeszy – w tym także do Bytomia.

PAP/RIRM

drukuj