Kolejny atak na Polaka w Wielkiej Brytanii

Do zdarzenia doszło w mieście Leeds. Mężczyzna został zaatakowany przez grupę nastolatków. W stanie ciężkim trafił do szpitala. Wszystko wskazuje na to, że był to atak na tle rasistowskim.

Grupa około trzydziestu nastolatków zaczepiła dwóch Polaków na głównej ulicy jednej z zachodnich dzielnic miasta. Następnie młodzi ludzie pobili jednego z Polaków w bocznej uliczce. Mężczyzna z ranami głowy trafił do szpitala. Jego stan był ciężki, ale stabilny. Poszkodowany opuścił już szpital i dochodzi do zdrowia w domu.

Lokalna policja zatrzymała na razie jednego podejrzanego i bada sprawę jako potencjalne przestępstwo motywowane nienawiścią na tle narodowościowym. Do incydentu doszło późnym wieczorem w piątek. Tego samego dnia premier Beata Szydło rozmawiała z premier Teresą May. Szefowa Brytyjskiego rządu zapewniła, że „w brytyjskim społeczeństwie nie ma miejsca na przestępstwa motywowane nienawiścią”.

– Zależy nam na tym, żeby bezpieczeństwo naszych rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii było zapewnione. Pani premier nie tylko zapewniła, że wyjaśnią to, co się stało, ale że dołoży wszelkich starań byście państwo byli bezpieczni. Możecie być pewni, że dla nas, dla polskiego rządu bezpieczeństwo Polaków mieszkających w kraju, ale też po za granicami jest najważniejsze – podkreśla premier Beata Szydło.

W ubiegłym tygodniu ministrowie Witold Waszczykowski oraz Mariusz Błaszczak odwiedzili Londyn. Ich nadzwyczajna wizyta w Wielkiej Brytanii była związana z atakami na Polaków.

– Jesteśmy zobowiązani iż wielu polityków brytyjskich wyraziło potępianie tych incydentów(…) Przypomnieliśmy władzom Wielkiej Brytanii, że Polacy są grupą, która integruje się ze społeczeństwem brytyjskim, ciężko pracuje, płaci podatki i zasługuje na ochronę i opiekę – zaznaczał Witold Waszczykowski.

Piątkowy atak w Leeds to już osiemnasty, poważny incydent wymierzony w polską społeczność od czerwcowego referendum w sprawie Brexitu. Do najtragiczniejszego doszło 27 sierpnia w Harlow gdzie ciężko pobity Polak zmarł.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj