fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Od dziś obowiązuje ustawa o rolniczym handlu detalicznym

Wchodząca w życie od Nowego Roku ustawa o rolniczym handlu detalicznym umożliwi rolnikom sprzedaż żywności wyprodukowanej w ich gospodarstwach.

Zbywanie produktów do kwoty 20. tys. zł w ramach handlu detalicznego będzie nieopodatkowane. Po przekroczeniu tego limitu podatek będzie wynosił 2 proc. od obrotu.

Tadeusz Skiba z Lubelskiej Izby Rolniczej podkreśla, że nowe przepisy przyniosą korzyści zarówno rolnikom, jak i konsumentom.

– Rolnicy bardzo czekali na tę ustawę, ponieważ już od dłuższego czasu były zapowiedzi, że będzie można takową sprzedaż prowadzić ze swojego gospodarstwa, przetwarzać produkty rolne w gospodarstwie. Jest zapotrzebowanie wśród szerokiego grona konsumentów na taką żywność, gdyż jest to żywność zdrowa, która nie zawiera np. substancji konserwujących w dużych ilościach. Jest to żywność, która jest świeża, krótko przechowywana z uwagi na to, że konsument będzie mógł zakupić ją w gospodarstwie u rolnika. Jest to obopólna szansa dla konsumentów, jak  również dla rolników – wskazuje Tadeusz Skiba.

Zgodnie z nowymi przepisami za bezpieczeństwo produktów pochodzenia zwierzęcego i mieszanego będzie odpowiedzialna Inspekcja Weterynaryjna. Nad jakością pozostałej żywności będzie czuwać Państwowa Inspekcja Sanitarna.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj