Budowa infrastruktury internetowej w szkołach

Już od września czekają nas zmiany w szkołach. Nie chodzi tylko o nową podstawę programową, ale również o budowę infrastruktury internetowej w szkołach oraz dodatkowe szkolenia dla nauczycieli.

Ministerstwo Edukacji Narodowej od początku roku szkolnego w prawie 1600 szkół prowadzi pilotaż, którego celem jest analiza możliwości wprowadzenia do placówek programowania w formie innowacji pedagogicznej.

Jest to jeden z elementów nowej podstawy programowej – wskazała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

– Podstawa programowa 1-3 będzie podstawą nowoczesną, gdzie nie tylko będziemy czytać, ale również będą podstawy programowania i podstawy gry w szachy, bo to jest wzmocnienie matematyki. Przypominam, mamy alarm matematyczny w systemie edukacji, aż po liceum ogólnokształcące – wskazała.

Do nowej siatki godzin wprowadzone zostaną dodatkowe godziny informatyki.

– Pojawiło się o 70 godzin więcej informatyki w ramowych planach nauczania. Wcześniej było to 210 godzin, a teraz jest 280 godzin – dodała minister edukacji.

W szkołach ma pojawić się również szerokopasmowy internet. Jak podkreśliła minister cyfryzacji Anna Streżyńska, system edukacji musi współpracować z biznesem.

– System musi działać tak, żeby współpraca biznesu z nauką już w trakcie procesu edukacyjnego przechwytywała młodych i zdolnych ludzi do odpowiednio innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce – wskazała minister Streżyńska.

Obecnie problem polega na tym, że młodzi i zdolni ludzie wyjeżdżają za granicę i tam jako wykwalifikowani specjaliści tworzą produkty, które później my kupujemy od innych państw.

Plany Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Edukacji Narodowej mają za zadanie zapobiegać takim sytuacjom. Resort cyfryzacji zarezerwował ponad 500 mln zł z unijnego programu Polska Cyfrowa na budowę infrastruktury dostępu do internetu dla szkół. Kolejne 124 mln zł trafi na szkolenia dla nauczycieli i dzieci z klas 1-3 na nauki programowania.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl