Włochy: Zamknięto około 70 stron islamskich fundamentalistów

Policja pocztowa we Włoszech, zajmująca się ściganiem przestępczości w internecie, zamknęła w ciągu sześciu tygodni około 70 stron dżihadystów i ich sympatyków. W ramach walki z terroryzmem codziennie monitorowanych jest nawet 400 stron w sieci – podała Ansa.

Agencja powołując się na źródła w policji pocztowej wyjaśniła, że w wyniku zmasowanych działań, podjętych po styczniowych zamachach we Francji, we Włoszech zamknięto strony zawierające treści propagandowe islamskich fundamentalistów i wszelkie informacje o charakterze instruktażowym. Na stronach tych znajdowały się wskazówki, jak wykonać ładunek wybuchowy, przemówienia przywódców dżihadu i apele o walkę z „niewiernymi”.

W przypadku innych stu stron trwają dalsze kontrole i postępowanie w celu ustalenia ich autorów i administratorów oraz ewentualnych powiązań z ekstremistami islamskimi za granicą.

Ostatnie tygodnie przyniosły znaczne nasilenie monitoringu internetu pod kątem rozpowszechniania treści nawołujących do przemocy i aktów terroru. Działania takie przewiduje przyjęty 10 lutego przez rząd Matteo Renziego dekret z mocą ustawy o walce z zagrożeniem terrorystycznym.

PAP

drukuj