Włoski minister ds. rodziny i osób niepełnosprawnych: podniesiemy świadczenia

Powołany w piątek włoski minister do spraw rodziny i osób niepełnosprawnych Lorenzo Fontana zapowiedział wspieranie rodzin i podniesienie świadczeń socjalnych. W wywiadach jako priorytet wskazał działania na rzecz wzrostu urodzeń i redukcji liczby tzw. aborcji.

„Chcę działać, by odwrócić tendencję, która w naszym kraju staje się naprawdę problemem”- oświadczył nowy minister odnosząc się do spadku urodzeń.

Wywiady z nowym ministrem publikuje w sobotę kilka dzienników: „Corriere della Sera”, „La Stampa”, „Il Messaggero”, „Avvenire” i „Gazzettino”.

Lorenzo Fontana, który jest działaczem katolickim i obrońcą życia, wyraził przekonanie, że obecny kryzys demograficzny „zagraża tkance społecznej”, gdyż – jak dodał – „odwraca się piramida osób starszych i młodzieży”.

„Także z ekonomicznego punktu widzenia sytuacja jest nie do zniesienia. Mówi się, że Europa, która się starzeje, potrzebuje imigrantów. Ja zaś uważam, że musi znowu rodzić dzieci” – stwierdził.

Zwrócił uwagę na to, że w innych krajach europejskich jest wiele przykładów polityki demograficznej. Jego zdaniem należy podnieść dodatki rodzinne i rozważyć możliwość obniżenia VAT na artykuły dla noworodków.

„Jako minister bez teki będę bardzo naprzykrzał się ministrowi finansów. Potrzebne są środki finansowe, bo inaczej kraj będzie skazany na upadek” – oświadczył.

Zdaniem Lorenzo Fontany w nowej większości rządowej nie ma woli zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Należy natomiast, jego zdaniem, prowadzić działania, by „odwieść kobiety” od przerwania ciąży. Opowiedział się za wzmocnieniem sieci poradni socjalno-medycznych, które zatwierdzają wniosek kobiety o tzw. aborcję.

„Jestem katolikiem i tego nie ukrywam. Dlatego też uważam i mówię, że rodzina to ta naturalna, w której dziecko musi mieć matkę i ojca”– dodał minister w wywiadzie dla „Corriere della Sera”.

Zapytany przez gazetę, jaką politykę będzie prowadził wobec rodzin osób tej samej płci, odparł: „Zgodnie z prawem one obecnie nie istnieją”.

Zapewnił zarazem, że dzieci z takich domów nie będą w żaden sposób dyskryminowane.

„Jeśli wprowadzone zostaną kroki na rzecz dzieci, będą nimi objęte wszystkie, bez rozróżnienia i niezależnie od rodziców” – wyjaśnił Lorenzo Fontana.

Lorenzo Fontana za kwestię o „fundamentalnym znaczeniu” uznał finansowe wspieranie osób niepełnosprawnych. Ocenił, że zwłaszcza świadczenia dla osób z najcięższymi niepełnosprawnościami są zbyt niskie.

„To problemy, do których państwo podchodziło zawsze powierzchownie. Teraz się zmienia. Jestem pewien, że środki na to się znajdą” – oznajmił minister ds. rodziny i osób niepełnosprawnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl