ECTC: 1 650 dżihadystów, którzy walczyli w IS, powróciło do Europy

Według danych Europejskiego Centrum Antyterrorystycznego (ECTC) w szeregi Państwa Islamskiego (IS) w Iraku i Syrii zaciągnęło się około 5 tys. mieszkańców państw europejskich, z których 1 650 powróciło. Powroty te są jednak mniej liczne niż przewidywano.

Kierujący Europejskim Centrum Antyterrorystycznym pułkownik hiszpańskiej Guardia Civil Manuel Navarrete, występując w czwartek na kursie zorganizowanym pod Madrytem przez Fundację Ofiar Terroryzmu, zwrócił uwagę na świetne przygotowanie wojskowe dżihadystów powracających do Europy.

Powroty byłych bojowników do krajów ich zamieszkania w Europie stanowią, jak podkreślił, „dowód porażek, jakie ponosi terroryzm w Iraku i Syrii”.

Znaczna część spośród tych, którzy powrócili do Europy, została według danych ECTC „zatrzymana bądź jest kontrolowana w krajach, do których przybyli”.

Wskazując na konieczność bardzo uważnego śledzenia „przepływu elementów terrorystycznych i obserwowany ostatnio wzrost liczby kobiet i nieletnich wśród werbowanych przez organizacje terrorystyczne”, pułkownik Manuel Navarette mówił o zwiększonym napływie terrorystów do takich „zdestabilizowanych krajów”, jak Libia, Somalia, Jemen, czy Indonezja.

Hiszpański ekspert zwrócił uwagę na nowe metody działania terrorystów, między innymi na coraz częstsze rezygnowanie z ataków dokonywanych przy użyciu materiałów wybuchowych na rzecz ataków dokonywanych „zaimprowizowanymi środkami”.

Wojskowy uważa za konieczne rozszerzenie współpracy europejskich sił policyjnych i organów ścigania, ze służbami krajów pozaeuropejskich, w których bazach danych są przechowywane informacje odnośnie 6 tysięcy terrorystów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl