fot. flickr.com

Irak: Seria zamachów bombowych w Bagdadzie

Co najmniej 35 osób poniosło w niedzielę wieczorem śmierć, a ponad 80 zostało rannych w rezultacie serii zamachów bombowych w Bagdadzie – poinformowała policja iracka. Zamachów dokonano głównie w dzielnicach zamieszkałych przez szyitów.

Najwięcej ofiar spowodował zamach w położonej na północy Iraku dzielnicy Shaab, gdzie zginęło 19 osób. Po eksplozji ładunku wybuchowego umieszczonego w samochodzie zaparkowanym w pobliżu zatłoczonego placu targowego, na miejscu zamachu zgromadził się tłum, przybyła też policja. Zamachowiec – samobójca zdetonował wtedy bombę przymocowaną do jego ciała.

W dzielnicy Bunuk, na północnym wschodzie stolicy Iraku, bomba umieszczona w samochodzie  spowodowała śmierć 9 osób. 15 dalszych zostało rannych. Według źródeł w irackich służbach bezpieczeństwa, policja z psami wyszkolonymi w poszukiwaniu materiałów wybuchowych, przeszukuje rejon zamachu. Otrzymano bowiem informację o jeszcze dwóch podłożonych tam bombach.

Wcześniej w niedzielę zamachowiec – samobójca zabił 5 osób w dzielnicy Kadhimiya, gdzie znajduje się kilka najświętszych dla szyitów świątyń. Zamachu dokonał przed zmierzchem, czyli na końcu obowiązującego w okresie ramadanu postu.

Kolejny zamach bombowy w dzielnicy Iskan pozbawił życia 2 osoby.

Dotychczas nikt nie przyznał się do zamachów, jednak – jak przypomina się – bojownicy Państwa Islamskiego (IS) kontrolujący większość północnego Iraku i prowincję Anbar położoną na zachód od Bagdadu, regularnie wysyłają zamachowców – samobójców do stolicy.

PAP/RIRM

drukuj