Węgry: cztery lata więzienia za próbę dołączenia do tzw. Państwa Islamskiego

Karę czterech lat więzienia o zaostrzonym rygorze wymierzył w czwartek sąd apelacyjny w Gyoer młodemu Węgrowi, który zamierzał przyłączyć się do tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Jego kolegę skazano na dwa lata więzienia za grożenie przeprowadzeniem ataku terrorystycznego.

Sąd w Gyoer na północnym zachodzie Węgier utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji w Szekesfehervarze (północne Węgry) wydany 28 marca.

Jak powiedział rzecznik sądu apelacyjnego Tamas Ferenczy, obaj młodzi ludzie interesowali się terrorystyczną organizacją tzw. Państwo Islamskie.

Jeden z nich w styczniu 2015 r. kupił bilet do Stambułu, bo umówił się z poznanym przez internet mężczyzną przedstawiającym się jako Abu Isa, że spotkają się w tym mieście i razem udadzą się do Syrii. Ponieważ ten nie czekał na lotnisku, Węgier sam ruszył w kierunku granicy turecko-syryjskiej. Na granicy został zatrzymany z powodu dziwnego zachowania i deportowany na Węgry. Sąd uznał, że dopuścił się przestępstwa przygotowywania ataku terrorystycznego.

W styczniu 2015 r. obaj skazani zawarli znajomość w internecie. Drugi młody mężczyzna zamieścił w 2016 r. w internecie kilka nagrań wideo przedstawiających egzekucje przeprowadzane przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego, przygotował też nagranie, na którym przysięga wierność ISIS. W lipcu 2016 r. zarejestrował się na stronie społecznościowej pod imieniem Mohamed M. i pisał tam komentarze, wyczerpujące zdaniem sądu znamię groźby przeprowadzenia ataku terrorystycznego.

Po marcowym wyroku prokuratura domagała się zaostrzenia kary, adwokaci skazanych zaś – złagodzenia kary lub uniewinnienia. Sąd apelacyjny utrzymał jednak w mocy pierwotny wyrok.

PAP/RIRM

drukuj