Węgry: Trwa międzynarodowa konferencja nt. pontyfikatu Jana Pawła II

W Budapeszcie odbywa się międzynarodowa konferencja na temat pontyfikatu św. Jana Pawła II i jego znaczenia dla Polski oraz świata. Spotkanie zorganizował polski Instytut Pamięci Narodowej i węgierski Komitet Pamięci Narodowej. Sympozjum przebiega pod hasłem „Papież zza żelaznej kurtyny. Wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku sowieckiego”.

Przez ostatnie dwa dni uczestnicy konferencji debatowali w Krakowie. Dziś spotkanie przeniosło się do Budapesztu. W dyskusji biorą udział naukowcy i eksperci m.in. z Polski, Węgier i Bułgarii.

Prof. Jan Żaryn, historyk, wskazał, że pontyfikat papieża Polaka przyczynił się do szerokich przemian w Europie.

– Przemian politycznych, ideowych, które w jakiejś mierze do dzisiaj pozostawiają, szczególnie Europejczykom, poważne pytania dotyczące tego, po czyjej stronie się opowiadamy: po stronie cywilizacji śmierci czy cywilizacji miłości – zaznaczył historyk. 

Konferencja wpisuje się w obchody 40-lecia wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Sympozjum zakończy się jutro w Budapeszcie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl