fot. flickr.com

Wnioski o dopłaty bezpośrednie przez Internet

W tym roku rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie wnioski składają przez internet. W poprzednich latach gospodarze korzystali z wniosków papierowych. Przedstawiciele ARiMR przekonują, że wypełnienie wniosku drogą internetową to nic trudnego. A program eWnioskekPlus nie jest skomplikowany.

Składania wniosków przez internet domaga się Unia Europejska.

– To nie jest tak, że nagle Polska stwierdziła, że wnioski trzeba składać w formie elektronicznej. Zostaliśmy do tego zobligowani w przepisach wspólnotowych – podkreśla Lidia Czechak z wielkopolskiego oddziału ARiMR.

Rolnicy, którzy nie mają dostępu do Internetu będą mogli skorzystać ze stanowisk komputerowych biur powiatowych agencji.

– Jest przewidziana forma pomocy, zarówno przy udziale doradztwa rolniczego prywatnego, bądź publicznego, jak również przy pomocy technicznej, świadczonej przez biura powiatowe agencji. Na potrzeby tej pomocy technicznej w ramach ARiMR będą dostawione dodatkowe stacje komputerowe z dostępem do internetu w naszych punktach obsługi klienta – tłumaczy Rafał Sobczak z wielkopolskiego oddziału ARiMR.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku agencja wysyła gospodarzom wstępnie wypełniony wniosek. Tak zwany wniosek spersonalizowany. Należy go jednak traktować informacyjnie. Przedstawiciele Agencji przekonują, że wypełnienie wniosku przez internet wcale nie jest takie trudne, a nowa aplikacja jest prostsza i bardziej intuicyjna niż poprzednia.

– Warto mieć świadomość taką, że w 2018 roku troszeczkę odwraca się filozofia wypełniania wniosku. Nie będziemy wypełniać pozycji w postaci alfanumerycznych i deklaracji powierzchni wniosku dla danej działki. Natomiast będziemy ten wniosek wypełniać poprzez wyrys geometrii działki na mapie, na zdjęciu mapy lotniczej – podkreśla Rafał Sobczak.

W wielu izbach rolniczych odbyły się już szkolenia dotyczące tego, jak wypełniać wnioski. Obawy budzi jednak fakt, czy system będzie właściwie funkcjonował w ostatnich dniach przyjmowania wniosków. Chodzi głównie o to, czy program na skutek zbyt dużej ilości użytkowników będzie działał prawidłowo.

– Z tych informacji, które na dzisiaj otrzymujemy aplikacja bez problemu będzie pracowała przy około 15 tysiącach użytkowników – mówi Rafał Sobczak.

Mimo wszystko warto wcześniej wypełnić wniosek, a nie czekać z nim na ostatnia chwilę. W tym roku o dopłaty bezpośrednie ubiega się z 1 mln 350 tys. rolników. W ubiegłym roku wnioski przez Internet złożyło jedynie 11 tys. osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj