fot. pixabay.com

Rolnicze podsumowanie roku

Zbliżamy się do końca 2022 roku. Jego podsumowania dokonał minister rolnictwa, wicepremier Henryk Kowalczyk.

Kończący się rok był trudny dla wszystkich kluczowych sektorów polskiej gospodarki, w tym także dla rolnictwa. Zarówno pandemia, jak i wybuch wojny na Ukrainie spowodowały drastyczny wzrost cen surowców, w tym nawozów sztucznych.

Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej uzyskała program dopłat do nawozów – przypomniał minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicepremier Henryk Kowalczyk.

– Wypłaciliśmy 2,675 miliardów złotych. Maksymalna kwota refundacji wynosiła 500 zł do jednego hektara. Pomoc wypłacono ponad 418 tys. producentom rolnym – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Fundusze pomogły oddalić widmo kryzysu żywnościowego, a samym rolnikom zagwarantować ciągłość prowadzenia gospodarstwa – przyznał prezes Podlaskiej Izby Rolniczej, Marek Siniło.

– Na pewno pozytywnie wpłynęły na opłacalność produkcji roślinnej i zwierzęcej – oznajmił Marek Siniło.

Problemem, który już od kilku lat nęka polską wieś, jest opłacalność produkcji trzody chlewnej.

– Ceny oferowane polskim producentom nadal nie są zadowalające i nie rekompensują rosnących cen kosztów produkcji – wskazała prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, Monika Przeworska.

Wprowadzone zostały jednak dopłaty do prosiąt – do 100 złotych za sztukę. Branża zmagała się także z wirusem afrykańskiego pomoru świń, ale dzięki działaniom rządu nastąpił spadek liczby ognisk ze 124 w 2021 roku do 14 w bieżącym roku.

– Od listopada do marca 2022 roku wypłacono łącznie 450 mln złotych. Maksymalna kwota pomocy wynosi do 500 tys. złotych na gospodarstwo – mówił szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

Z powodu wirusa ASF pogłowia trzody chlewnej podupadły głównie na Podlasiu.

– Tam była trudna sytuacja, ale poprzez dopłaty ci hodowcy, którzy zachowali hodowlę, nadal dobrze prosperują – stwierdził Marek Siniło.

W tym roku rolnicy zyskali wyższą stawkę dopłat i wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Nastąpiły także zmiany w emeryturach rolniczych. Od teraz emerytura będzie przysługiwała bez konieczności zdawania gospodarstwa. To także wyrównanie emerytur rolniczych – po minimum 25 latach opłacania składek – do najniższej emerytury z ZUS.

– To jest realizacja konstytucyjnych praw. To bardzo duża sprawa, na którą rolnicy czekali od wielu, wielu lat – zaznaczył Marek Wojciechowski, ekspert ds. rolnictwa.

W przeciwieństwie do kredytobiorców hipotecznych, rolnicy nie zostali uwzględnieni w programie wakacji kredytowych. Gospodarze zostali pominięci także w ustawie antylichwiarskiej, a to właśnie rolnicy są jedną z najbardziej zadłużonych grup społecznych.

– Zadłużoną w związku z prowadzonymi, a w sumie wymuszanymi wielokrotnie, inwestycjami realizowanymi w gospodarstwach rolnych. Takiej tarczy ochronnej zabrakło – powiedziała Monika Przeworska.

Sytuację ekonomiczną na wsi będą stymulować środki unijne przyznane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na najbliższe pięć lat. Do polskich rolników trafi ponad 100 mld złotych.

– To znacząca kwota, która jest wyższa niż w latach poprzednich w przeliczeniu średnio na hektar – podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Z dobrym wynikiem rok kończy polski eksport rolno-spożywczy. Do października na rynku unijnym sprzedano polskie towary żywnościowe o wartości ponad 30 mld euro, co oznacza wzrost o 30 procent rok do roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl