W Sejmie o PLL LOT i podatku rolnym

Posłowie przyjęli informację rządu na temat sytuacji w PLL LOT S.A., przedstawionej na poprzednim posiedzeniu Sejmu, a także debatowali o podatku rolnym.

Poseł Dawid Jackiewicz przed głosowaniem nad informacją podkreślał, że narodowy przewoźnik przetrwał kilkadziesiąt lat komunizmu, transformacje ustrojową, a nie przetrwał rządów Donalda Tuska.

Przed kilkoma dniami miał pan stanąć przed Wysoką Izbą i przedstawić plan ratunkowy dla PLL LOT. Stchórzył pan i wolał pan się udać na otwarcie oczyszczalni ścieków w Czajkach. Właściwie nie ma się co dziwić, bo po ponad 120 dniach ciężkiej pracy tęgich głów z pańskiego rządu – 4 ministrów, z 4 różnych resortów – okazało się że jedyne co państwu przyszło do głowy to sprzedaż LOT. Po prostu pozbyć się problemu.  Użył pan niedawno określenia cyt. „spółka PLL LOT jest jakby specjalnej troski”. Mam wrażenie, że wszystko czego się pan dotyka jest później specjalnej troski – powiedział poseł Dawid Jackiewicz.

Podczas głosowań przy punkcie dotyczącym poselskiego projektu ustawy o podatku rolnym głos zabrał natomiast poseł Henryk Kowalczyk. Odniósł się on do wypowiedzi przedstawiciela resortu finansów. Minister – jak zapewniał poseł – mówił wcześniej, że nie są prowadzone żadne prace jeśli chodzi o podatek dochodowy w rolnictwie natomiast wczoraj usłyszeliśmy, że są przygotowane rozwiązania.

Podczas debaty głos zabrali m.in. poseł Henryk Kowalczyk, wiceminister finansów Janusz Cichoń oraz minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Poseł Henryk Kowalczyk stwierdził, że podpisany już przez ministra rolnictwa dokument nie zastępuje podatku rolnego ale jest dodatkowym obciążeniem dla rolników. Wiceminister Janusz Cichoń stwierdził, że prace studialne nad podatkiem dochodowym w rolnictwie trwają. Tłumaczył, że założeń do tego projektu nie ma. Następnie głos zabrał minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj