fot. flickr.com

Większa kontrola żywności w Polsce

Żywność będzie lepiej kontrolowana na każdym etapie produkcji i sprzedaży. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przejęła niektóre zadania Inspekcji Handlowej.

W myśl nowych przepisów, jedna instytucja ma kontrolować cały łańcuch produkcji żywności – od pola do stołu.

– Wprowadzamy jednolitą inspekcję, która będzie kontrolowała jakość wprowadzanej na rynek żywności, zarówno u producentów, na rynkach hurtowych i w hurtowniach, w sprzedaży: w sklepach, na bazarach, jak również w restauracjach i cateringu – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przejęła niektóre zadania Inspekcji Handlowej.

– Jej szeregi zasilili pracownicy wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej, którzy specjalizują się w kontroli żywności oraz pięć laboratoriów UOKiK – mówił Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Aldona Łoś, wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w Gdańsku, podkreśliła, że skuteczne kontrole żywności są konieczne.

– Wszyscy skupiamy się na tym, żeby ta żywność była zdrowa, dobra. Tak naprawdę o tym, co konsument kupuje – decyduje przetwórca i sklep. Myślę, że już nauczyliśmy się wybierać coraz lepszą żywność – powiedziała ekspert ds. rolnictwa.

Inspekcja ma działać nie tylko w interesie konsumentów, ale także w interesie polskich rolników. Oszuści wykorzystują dobrą markę polskiej żywności i często zagraniczne produkty złej jakości sprzedają jako polskie.

– Eliminowanie nieuczciwych uczestników rynku wzmacnia tych uczciwych uczestników rynku – zaznaczył minister rolnictwa.

Inspekcja Handlowa nadal będzie zajmowała się kontrolą różnych produktów nieżywnościowych.

– W tym paliw, zabawek, ubrań, sprzętu sportowego i elektronicznego oraz usług – mówił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Inspekcja uzyskała też prawo do ujawniania wyników swoich kontroli, łącznie z nazwami produktów oraz adresami nieuczciwych firm.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl