[TYLKO U NAS] Min. Jerzy Kwieciński: „Dostępność Plus” nie jest działaniem krótkotrwałym, ale ma wejść w nasze DNA

Program „Dostępność Plus” nie jest działaniem krótkotrwałym. Chcielibyśmy, aby nowe podejście w stosunku m.in. do osób z niepełnosprawnościami i osób starszych weszło nam w DNA, weszło w nasze geny, oraz żeby stało się czymś normalnym zarówno dla administracji publicznej, jak i dla biznesu – podkreślił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podczas środowych „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam i Radiu Maryja.

Minister zapewnił, że program „Dostępność Plus” jest adresowany nie tylko do osób z niepełnosprawnościami, których w Polsce jest 12 proc., ale również do osób starszych – stanowiących 16 proc. społeczności.

– Szalenie zależy nam na tym, aby ten program nie był postrzegany jako specyficzne działanie, które ma działać w sposób krótkotrwały. Chcielibyśmy, aby nowe podejście w stosunku m.in. do osób z niepełnosprawnościami i osób starszych weszło nam w DNA, weszło w nasze geny, oraz żeby stało się czymś normalnym zarówno dla administracji publicznej, jak i dla biznesu (…). Chcemy także przełamać pewną barierę mentalną w społeczeństwie, żeby to, co robimy dla tych osób stało się czymś normalnym. Działania związane z dostępnością dotyczą w tej chwili 30 proc. naszego społeczeństwa, czyli ok. 15 mln ludzi – mówił Jerzy Kwieciński.

Gość TV Trwam zwrócił uwagę, iż „dzięki nowym technologiom możemy znacznie więcej”.

– Z jednej strony w naszym programie chcemy wykorzystać nowe technologie, ale z drugiej strony nie ukrywam, że jednocześnie chcemy, aby polskie firmy, polscy przedsiębiorcy oraz polscy naukowcy na tym skorzystali i na tym zarabiali, czyli żeby te technologie poszły w świat (…). W tej chwili program ma budżet 23 mld zł – zaznaczył szef resortu.

Polityk wskazał również, że w Polsce stopień zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami jest mniej więcej dwukrotnie niższy, aniżeli w krajach rozwiniętych typu Beneluks.

– W tej chwili mamy olbrzymi popyt na pracę, bardzo dużo się dzieje w polskiej gospodarce. Firmy często mówią, że pracowników nie ma. Jest to szansa właśnie dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami – powiedział minister Jerzy Kwieciński.

Aktualne informacje nt. programu „Dostępność Plus” dostępne są na stronie internetowej: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl