fot. twitter.com

J. Kwieciński: Pamiętamy o potrzebach lokalnych społeczności

Pamiętamy o potrzebach lokalnych społeczności; cieszy, że niektóre dotowane przez rząd remonty i budowy dróg lokalnych są już na ukończeniu – powiedział w piątek w Orzeszu (Śląskie) minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister uczestniczył w briefingu na ul. Staszica w Orzeszu, której dobiegający końca remont wspierają środki z jednorocznego programu, w którym rząd podzielił na remonty i budowę dróg lokalnych 500 mln zł. Kwieciński przypomniał, że z tej puli ok. 34 mln zł rządowego wsparcia zostały w woj. śląskim rozdzielone na 33 projekty.

Pamiętamy o tych potrzebach; pamiętamy również o innych potrzebach, bo chciałbym wspomnieć, że nasz rząd przygotował specjalny program na wsparcie inwestycji mostowych w samorządach” – zaznaczył minister Kwieciński.

Wyraził satysfakcję, że piątkowe spotkanie na orzeskiej ul. Staszica zbiegło się z zakończeniem roku szkolnego m.in. w tamtejszej szkole podstawowej nr 2, do której remontowana droga może być jedną z tras dojścia.

Więc myślę, że to dobra informacja dla dzieci i dla ich rodziców, że będą mogli spokojnie docierać do szkoły, a nie chodzić tutaj naokoło” – ocenił szef MIR.

Myślę, że to bardzo ważna inwestycja, bardzo potrzebna dla lokalnej społeczności. Nie zawsze liczą się tylko wielkie liczby, bo wiemy, że to nie jest wielki projekt. Średnia wielkość projektu (dotowanego w tym programie – PAP) w woj. śląskim to jest 1 mln zł, w skali kraju to 1,15 mln zł; ale każda taka inwestycja jest bardzo potrzebna” – zaakcentował minister Kwieciński.

Burmistrz Orzesza Mirosław Blaski nazwał rządowy program „strzałem w dziesiątkę”.

To bardzo dobry program. Te podstawowe rzeczy dla mieszkańców są bardzo ważne, czyli drogi, po których chodzą dorośli, dzieci – wszyscy z tego korzystamy. Także uważam: strzał w dziesiątkę – i oczywiście polecamy się na przyszłość” – dodał Mirosław Blaski.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wskazał na funkcję remontowanej drogi.

To jest bezpieczeństwo; bezpośrednio łączy się z drogą powiatową, ale przede wszystkim dochodzi do szkoły podstawowej. To bardzo istotne, bo w sposób zdecydowany, znaczący poprawia jakość, komfort życia i bezpieczeństwo dzieci przy szkole” – mówił Jarosław Wieczorek.

O rozdysponowaniu 500 mln zł wsparcia na remonty i budowę dróg lokalnych – jako drugiej transzy środków na ten cel w tym roku – informował na początku czerwca br. premier Mateusz Morawiecki (wcześniej na drogi powiatowe i gminne rząd rozdysponował 800 mln zł). Z tej puli na woj. śląskie przypadło 34 mln zł – podzielone na 33 inwestycje.

Spośród dużych miast na prawach powiatu zostaną one zrealizowane m.in. w Bytomiu (nowa droga do terenów inwestycyjnych w dzielnicy Karb za 1,7 mln zł; dotowana 1,4 mln zł), Rudzie Śląskiej (przebudowa ul. Reja za 2,1 mln zł; dotowana 1,7 mln zł), a także Jastrzębiu-Zdroju (przebudowa ul. Rolniczej za 1,3 mln zł, dotowana 0,7 mln zł) Jaworznie (przebudowa ul. Podwale za 2,7 mln zł; dotowana 1,6 mln zł) oraz Żorach (przebudowa ul. Owocowej za 0,7 mln zł; dotowana 0,4 mln zł).

Najwyższą, 5-milionową dotację otrzyma powiat cieszyński na wartą 6,6 mln zł przebudowę i rozbudowę ulicy Górny Bór w Skoczowie. Miasto Orzesze na swój warty 348 tys. zł projekt remontu ul. Staszica otrzymało 278 tys. zł dotacji.

Ogółem pod kątem tych dotacji samorządy lokalne woj. śląskiego złożyły 154 wnioski o łącznie prawie 250 mln zł dotacji – ponad siedmiokrotnie przekraczając dostępną dla województwa pulę.

Wsparcie 34 mln zł rozdysponowano w ramach jednorocznego programu – innego, niż Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019, z którego tegorocznej edycji (rozstrzygniętej z końcem ub. roku) przedsięwzięcia dotyczące 35 dróg lokalnych w woj. śląskim otrzymały już dotacje na ok. 54 mln zł.

Jedną z takich inwestycji w miejscowości Niewiesze (gmina Rudziniec) wojewoda śląski oficjalnie otworzył w czwartek. Podczas uroczystości u zbiegu ul. Plażowej i Słonecznej Wieczorek akcentował, że m.in. obok poprawy komfortu mieszkańców, poprawi ona dojazd nad rekreacyjny zbiornik wodny – Jezioro Pławniowickie, z którego w sezonie korzystają tysiące mieszkańców województwa.

Minister Kwieciński przypomniał w piątek w Orzeszu, że w tym roku w ramach obu tych programów rząd przeznaczył na drogi lokalne 1,3 mld zł.

Tyle jeszcze nigdy pieniędzy nie było” – podkreślił szef resortu.

Na początku czerwca premier Morawiecki podtrzymał deklarację, że jesienią br. utworzony zostanie fundusz w wysokości 5 mld zł, z którego pieniądze będą wydawane na trasy lokalne.

 

PAP/RIRM

drukuj