fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Min. A. Adamczyk: We wtorek rząd ma się zająć projektem ustawy o przywracaniu linii autobusowych

We wtorek rząd ma się zająć projektem ustawy, dzięki któremu będziemy likwidowali białe plamy w przewozach autobusowych – zapowiedział w niedzielę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

„Mam nadzieję na współpracę z samorządami w całej Polsce” – podkreślił Andrzej Adamczyk podczas spotkania z mieszkańcami Słomnik.

W rozmowie z dziennikarzami wyraził nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu rządu uda się omówić projekt ustawy o funduszu rozwoju połączeń autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

„Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego wskazaliśmy, że w pierwszej połowie kwietnia projekt ustawy będzie procedowany na posiedzeniu rządu, później zostanie przekazany do Sejmu” – mówił Andrzej Adamczyk.

Dodał, że utworzenie Funduszu Autobusowego umożliwi rekompensowanie deficytu w przewozach pasażerskich autobusami tym przedsiębiorstwom, które wykonują tę usługę na podstawie umowy podpisanej z samorządami.

„To dotyczy tych umów, które zostaną podpisane na reaktywację bądź ustalenie nowych linii autobusowych” – sprecyzował szef resortu infrastruktury.

Dodał, że dotyczy to nie tylko autobusów, ale popularnych w wielu regionach kraju busów.

„Dotyczy to wszystkich tych, którzy będą wykonywali tzw. usługę publiczną” – zaznaczył szef resortu.

Rocznie Fundusz Autobusowym ma być zasilany 800 mln zł. Jak zaznaczył Adamczyk, jest nadzieja, że ustawa wejdzie w życie w czerwcu, ale to oznacza, że w 2019 r. nie będzie to cała ta kwota.

Przywracanie zlikwidowanych wcześniej połączeń autobusowych to jeden z elementów nowej „piątki PiS”. Program przedstawiony pod koniec lutego obejmuje także wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. lat, „trzynastkę” dla emerytów, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl