A. Adamczyk: Jeżeli nie rozwiążemy problemów mieszkaniowych, młodzi Polacy wyemigrują

Jeżeli teraz nie podejmiemy radykalnych decyzji, proces wyludniania Rzeczpospolitej będzie procesem ciągłym i nieodwracalnym. […] Jeżeli tego problemu nie rozwiążemy, to najbardziej operatywni, najbardziej przygotowani do życia zawodowego młodzi Polacy wyjadą za granicę – ocenił Andrzej Adamczyk. Minister infrastruktury i budownictwa w „Rozmowach niedokończonych”  w TV Trwam podsumował dotychczasowe działania rządu w sferze budownictwa.

Koniecznością jest zlikwidowanie w Polsce deficytu mieszkaniowego – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

– Dzisiaj w Polsce musimy zlikwidować deficyt mieszkaniowy. Musimy zlikwidować przepaść, która dzieli nas od średniej europejskiej. Brakuje 970 tysięcy mieszkań. […] Staramy się i będziemy robili wszystko, podjęliśmy już te działania, aby zlikwidować deficyt mieszkaniowy i zlikwidować przepaść, która dzieli nas od średniej europejskiej. Jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie, jeżeli chodzi o ilość mieszkań na tysiąc mieszkańców. […] Średnia europejska to jest ponad 430-440 mieszkań. Taka średnia leży w obszarze naszego zainteresowania – wskazywał Andrzej Adamczyk.

Minister zwrócił uwagę, że budownictwo stanowi ok. 8 proc. polskiego PKB.

– Budownictwo jest kołem zamachowym gospodarki. Zwiększona ilość produkcji budowlano-montażowej, zwiększona ilość budowanych mieszkań, ale nie tylko, bo i budownictwo inżynieryjne, budownictwo infrastrukturalne, linie, drogi, koleje, inne obiekty budowlane – one składają się w całości na (bez mała) 8 proc. PKB. Dzisiaj budownictwo to jest ok. 8 proc. PKB. 163 tysiące mieszkań oddano do użytkowania w roku ubiegłym. To jest rekordowa ilość, bo jeszcze niedawno, w 2014-2015 roku, notowaliśmy kwotę ok. 145-146 tys. mieszkań. Rok ubiegły był rokiem rekordowym. Mamy nadzieję, że kolejne lata będą latami rekordowymi i będą wpływały na likwidację deficytu mieszkaniowego – akcentował Andrzej Adamczyk.

Szef resortu budownictwa i infrastruktury podkreślił, że polski rząd działa w celu zapewnienia dostępu do mieszkań Polakom, którzy nie maja zdolności kredytowej, a jednocześnie nie mają szans na otrzymanie mieszkania komunalnego.

– Celem tych działań jest dedykowanie mieszkań tym Polakom, którzy nie mają zdolności kredytowej, tzn. bank nie przyznaje im kredytu, ze względu na zbyt niskie dochody, kredytu, który może posłużyć na budowę własnego domu, zakup mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym. Z drugiej strony dochody tych rodzin lub też indywidualnych mieszkańców są zbyt wysokie, aby wnosić do samorządu o mieszkanie komunalne. Samorządy prowadzą tę działalność, zapewniają mieszkania tym, którzy mają określone dochody do pewnej granicy. […] Ta grupa pomiędzy dochodami ponad próg, który pozwala aspirować do miana mieszkań komunalnych, a dochodami, które są zbyt niskie, żeby uzyskać kredyt, to jest ok. 40 proc. Polskich rodzin – tłumaczył minister.

Pracujemy nad tym, aby na rynku było dużo mieszkań w cenie poniżej 3 tys. złotych za metr kwadratowy – wyjaśnił Andrzej Adamczyk.

– Pragniemy doprowadzić do tego, aby na rynku znajdowało się dużo wybudowanych mieszkań w cenie poniżej 3 tys. złotych za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, a to jest absolutnie możliwe i tego już dowiedliśmy po wielokroć. Można stosować odpowiednie technologie, można stosować różne zabiegi, które spowodują, że będziemy mieli mieszkania w średnim standardzie, pod klucz – nie mieszkania ubogie, nie mieszkania źle wykończone – w cenie ok. 3 tys. złotych i poniżej za metr kwadratowy – wskazywał Andrzej Adamczyk.

Minister podkreślił, że w celu zlikwidowania deficytu mieszkaniowego należy również wykorzystać aktywa, należące do Skarbu Państwa, czyli de facto do wszystkich Polaków.

– Te nieruchomości powinny pracować dla Polaków. One nie powinny być sprzedawane. […] Te aktywa Skarbu Państwa, te aktywa naszego państwa, aktywa Polaków, których aktywów wszyscy jesteśmy właścicielami, powinna być i będzie (część tych aktywów) przeznaczona na realizację programu mieszkaniowego. […] Te aktywa Skarbu Państwa powinny być wykorzystane, żeby zlikwidować deficyt mieszkaniowy – powiedział szef resortu budownictwa i infrastruktury.

Całość „Rozmów niedokończonych”  z udziałem ministra Andrzeja Adamczyka dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl