fot. PAP/Marcin Obara

Ruszyła III edycja Funduszy norweskich i EOG

Kolejne 3,5 mld zł z Funduszy norweskich dla Polski zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia związane m.in. z kulturą, zdrowiem, innowacjami i rozwojem przedsiębiorczości. Poinformował o tym minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas inauguracji III edycji Funduszy norweskich i EOG.

Szef resortu inwestycji i rozwoju zaznaczył, że do tej pory Polska zagospodarowała z tych funduszy około miliarda euro. W ramach poprzednich dwóch edycji zrealizowano w sumie około 3 tys. projektów, natomiast w obecnej ma ich być około 1,5 tys.

Minister Jerzy Kwieciński wskazał, że w podpisanych umowach programowych Polska będzie miała już ponad połowę zaplanowanych środków.

– To wsparcie jest adresowane do bardzo ważnych i ciekawych obszarów funkcjonowania naszego państwa. Przypomnę, że mamy już podpisane trzy umowy w obszarze edukacji, badań i rozwoju lokalnego. Mamy kolejne cztery do podpisania, to będzie: kultura, zdrowie, sprawy wewnętrze, rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości. To już oznacza, że jak gdyby będziemy mieli w podpisanych umowach programowych grubo ponad połowę tych środków. Czekamy jeszcze na pozostałe, szczególnie na środowisko, bo tam mamy sporo środków finansowych do realizacji – powiedział minister Jerzy Kwieciński.

Fundusze norweskie i EOG są współtworzone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Obejmują bezzwrotną pomoc finansową świadczoną dla kilkunastu państw unijnych.

W zamian za udzieloną pomoc państwo-darczyńca zyskuje wolny dostęp do rynku wewnętrznego Unii, pomimo braku członkostwa w jej strukturach.

 

RIRM

drukuj