fot. PAP/Artur Reszko

Minister J. Kwieciński: wszystkie służby państwa pracują na rzecz poszkodowanych w czasie kataklizmów

Wszystkie służby państwa, szczególnie instytucji centralnych, pracują na rzecz osób poszkodowanych w czasie kataklizmów, które nawiedziły Polskę w ostatnich dniach – powiedział w czwartek w Lublinie minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jerzy Kwieciński podkreślił, że służby ministerstwa, administracja zajmująca się nadzorem budowalnym, natychmiast włączyły się w działania na terenie gminy Wojciechów w Lubelskiem, przez którą we wtorek przeszła trąba powietrzna. Wichura zrywała dachy, linie energetyczne, łamała drzewa. Największe straty wyrządziła miejscowościach Stasin i Palikije Pierwsze.

Według wstępnych danych w gminie Wojciechów zostały uszkodzone 83 budynki, w tym 26 mieszkalnych – podał Jerzy Kwieciński. Służby nadzoru budowlanego sprawdziły, że żaden z nich nie stwarza zagrożenia. Po zabezpieczeniu uszkodzonych miejsc przez strażaków i inne służby, mieszkańcy bezpiecznie spędzili w nich noc.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek poinformował, że już w środę przelał na konto gminy 132 tys. zł wsparcia dla poszkodowanych. To pieniądze przeznaczone dla 32 rodzin. W gminie rozpoczęto przekazywanie tych pieniędzy mieszkańcom.

PAP/RIRM

drukuj