fot. PAP/EPA

Kenia: minister skarbu i jego urzędnicy aresztowani za korupcję

Kenijski minister skarbu i planowania Henry Rotich i 27 podległych mu urzędników zostało aresztowanych w poniedziałek pod zarzutem korupcji i oszustw finansowych w związku z projektem budowy dwóch tam o wartości setek milionów dolarów.

Aresztowanie urzędników z resortu skarbu jest kolejnym krokiem w walce prezydenta Uhuru Kenyatty z korupcją. W poprzedniej kadencji jego krytycy zarzucali mu, że nie podejmuje w tej kwestii wystarczających działań.

W ciągu ostatnich kilku lat w Kenii wybuchło wiele skandali na tle korupcyjnym, a z publicznego budżetu zniknęły setki milionów dolarów. Teraz – jak pisze Reuters – zarzuty korupcyjne stawiane są częściej, ale mało które sprawy kończą się skazaniem.

Szef prokuratury Noordin Haji oskarżył urzędników o oszustwa, nadużycia władzy, nieprawidłowości finansowe i inne przestępstwa gospodarcze.

Jak powiedział AFP szef kenijskiej policji George Kinoti, oskarżeni „są w areszcie i czekają na stawienie przed sądem”. Policja w dalszym ciągu szuka niektórych urzędników.

Tamy, przy których budowie doszło do oszustw finansowych, miały zostać zbudowane w zachodniej Kenii w celu zaopatrzenia w energię elektryczną i wodę kraju często nawiedzanego przez susze.

Według prokuratury zarówno projekt, jak i zamówienia publiczne i proces płatności, były „pełne nieprawidłowości”. Na początku tego roku lokalne media poinformowały, że zgodnie z aktami niektóre wydatki były całkowicie niezwiązane z projektem budowy tam.

Haji twierdzi, że zlecenie zamówienia włoskiej firmie CMC di Ravenna było obejściem obowiązujących procedur. Nie wzięto pod uwagę problemów, z którymi boryka się spółka – m.in. miała być ona zlikwidowana i nie ukończyła jeszcze budowy poprzednich trzech drogich tam. Trzy osoby z zarządu firmy mają również być oskarżone.

Według umowy koszt budowy tam miał wynieść 450 mln USD, jednak ministerstwo finansów zwiększyło kwotę o kolejne 164 mln USD bez podania przyczyny. Około 180 mln USD zostało już przekazane spółce, chociaż budowa tam jeszcze nie ruszyła.

W 2017 roku Kenia zajęła 143. miejsce ze 180 w rankingu korupcji Transparency International.

W marcu 2018 roku krajowy audytor generalny wydał raport za rok podatkowy 2015/16, w którym ujawnił, że rząd nie jest w stanie wyjaśnić, co stało się z ok. 400 mln USD środków publicznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl