fot. twitter.com/EpiskopatNews

Kolędnicy Misyjni pomogą dzieciom masajskim w Kenii i Tanzanii

Pieniądze z tegorocznej zbiórki prowadzonej przez Kolędników Misyjnych zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom masajskim w Kenii i Tanzanii – poinformowały Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.

Uroczyste posłanie Kolędników Misyjnych odbędzie się 26 grudnia, a większość grup zakończy kolędowanie 6 stycznia w święto patronalne Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Projekt ma charakter formacyjny, wychowawczy i ewangelizacyjny. Dzieci poznają kraj, na rzecz, którego kolędują, jego kulturę i zwyczaje. Uczą się także zauważać potrzeby swoich rówieśników oraz ofiarować w intencji misji swój czas i talenty. W tym roku pomogą dzieciom masajskim w Kenii i Tanzanii.

Tegoroczny projekt Kolędników Misyjnych przeznaczony jest dla najmłodszych Masajów.

„To dzieci półkoczowniczego ludu afrykańskich wojowników, które od najmłodszych lat potrafią zajmować się zwierzętami i zbieraniem miodu, ale bardzo często nie umieją czytać ani pisać. Masaje mówią językiem >>maa<<, zaś w Tanzanii językami oficjalnymi są suahili i angielski. Nauka tych języków jest wielkim wyzwaniem dla Masajów, a klasy szkolne są przepełnione” – wyjaśniła s. Monika Juszka, sekretarz krajowa Papieskiego Misyjnego Dzieci.

Wspomniała, że dzieci masajskie nie są też objęte opieką lekarską.

„Te, które rodzą się z deformacjami lub chorobami, traktowane są, jako >>inne<<, >>obce<< i usuwane ze społeczności. Inną pilną potrzeba jest budowa studni. W wyniku trudności w dostępie do czystej wody wiele dzieci umiera na skutek chorób” – dodała s. Monika Juszka.

Zaznaczyła, że kolędowanie misyjne na wymiar edukacyjny i formacyjny. Dzieci poznają inną kulturę i uczą się wrażliwości na potrzeby swoich rówieśników w innych częściach świata. Wielu z nich docenia wówczas dobra, z których na co dzień może korzystać – zwróciła uwagę sekretarz krajowa PDMD.

W tym roku z powodu pandemii, dzieci nie będą mogły tradycyjnie kolędować w szpitalach, domach pomocy społecznej, czy prywatnych domach. W porozumieniu z księżmi proboszczami przy zachowaniu zasad sanitarno-epidemicznych w wielu miejscach kolędowanie odbędzie się w niedzielę 27 grudnia na zakończenie Mszy św. bądź przed kościołami tak, by jak najwięcej osób miało szansę obejrzeć przygotowaną przez nie scenkę i wesprzeć materialnie dzieci masajskie.

„W niektórych miejscach planowane jest także nagranie scenki i umieszczenie jej na YouTube parafii lub w mediach społecznościowych” – powiedziała s. Monika Juszka.

Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w Austrii i w Niemczech, gdzie kolęduje się z okazji uroczystości Trzech Króli. W Polsce pierwsze grupy takich kolędników pojawiły się w 1993 r. Obecnie działają w 41 diecezjach na terenie całej Polski i jest ich około 40 tys. Z roku na rok wzrasta liczba kolędujących i ofiary, które przekazywane są do poszczególnych krajów.

W związku z pandemią w tym roku akcje kolędników misyjnych można wesprzeć za pośrednictwem strony https://www.katolikwspiera.pl/pomoz-masajskim-dzieciom.html.

W 2019 roku kolędnicy wsparli dzieci w Amazonii. Zebrano 1 489 590,14 zł, które przekazane zostały do dyspozycji papieża Franciszka za pośrednictwem Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Kongregacja przydzieliła polskim kolędnikom do sfinansowania 14 projektów w Amazonii. Jednym z nich jest organizacja przedszkoli i szkół (Escuelas Indigenas Catolicas Madre de Dios) dla dzieci rdzennych mieszkańców Amazonii w wioskach odległych od większych miejscowości, w Peru, w Wikariacie Apostolskim Puerto Maldonado.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest jedną z czterech inicjatyw należących do Papieskich Dzieł Misyjnych (obok Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i Papieskiej Unii Misyjnej). Powstało we Francji w 1943 r. Obecnie istnieje w ponad 120 krajach świata i od 173 lat wspiera małych mieszkańców krajów misyjnych. W Polsce po raz pierwszy Kolędnicy Misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl