fot. By Sławomir Milejski - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63496243

Śląskie: Zabytkowy ołtarz boczny po renowacji wrócił do Zamarsk

Do drewnianego kościoła parafialnego św. Rocha w Zamarskach na Śląsku Cieszyńskim wrócił po konserwacji ołtarz boczny z XVIII w. dedykowany św. Annie – poinformowały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej ks. dr Szymon Tracz, cytowany w komunikacie, powiedział, że „poddana konserwacji nastawa powstała w latach 1730-1740 w stylu tzw. regencji”.

Parafia poinformowała, że w centralnej części ołtarza umieszczona jest rzeźbiona grupa postaci – św. Anna nauczająca Marię ze św. Joachimem. Po bokach znajdują się rzeźby aniołów grających na harfie i lutni, a w zwieńczeniu obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. Jego częścią jest barokowe tabernakulum.

„Nastawa stanowi parę do wykonanego w tym samym czasie drugiego ołtarza bocznego – św. Jana Nepomucena. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim późnobarokowe piękno uzyskała architektoniczna struktura, gdzie pojawiła się ciemnoniebiesko-zielona marmoryzacja. Stanowi ona doskonałe tło dla wyzłoconych figur muzykujących aniołów flankujących aediculę, w której ukazano św. Annę z małą Marią oraz św. Joachima” – wyjaśnił ks. dr Szymon Tracz.

Prace, które zostały obecnie zakończone, trwały kilka miesięcy. Były możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii.

Pierwszy drewniany kościół w Zamarskach spalił się w 1585 r. Obecna świątynia została dobudowana do XVI-w. wieży w 1731 r. Z początku pracowali w nim w roli misjonarzy jezuici, a po zniesieniu zakonu w 1773 r kościół został filialną świątynią cieszyńskiej parafii, a później parafii w Hażlachu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl