twitter.com/EpiskopatNews

Kolędnicy Misyjni w tym roku pomogą dzieciom w Kazachstanie, Kirgistanie i w Uzbekistanie

Pieniądze z tegorocznej zbiórki prowadzonej przez Kolędników Misyjnych zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Azji Środkowej: w Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie – poinformował ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Konferencja prasowa, zapowiadająca tegoroczną akcję Kolędników Misyjnych, odbyła się dzisiaj w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

https://twitter.com/pdm_missio/status/1471453090096295940

Ks. Maciej Będziński zaznaczył, że tradycja kolędowania wywodzi się z Austrii i Niemiec.

„W Polsce od 1993 r. próbujemy połączyć wymiar tradycyjnych odwiedzin kolędników w domach z wymiarem ewangelizacyjnym. Odwiedzając rodziny, kolędnicy mają za cel ewangelizować, przypominać o tym, że Jezus się narodził dla naszego zbawienia, ale też wskazywać na konkretny, misyjny rejon świata” – wskazał duchowny.

Ks. Maciej Będziński poinformował, że dzieci zostawiając pamiątkę u odwiedzanych osób, proszą o pieniądze, które w tym roku zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom w Azji Środkowej: w Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie.

„Z tego względu w grupach kolędników misyjnych nie ma tradycyjnych postaci diabełków ani turoni, ale są elementy nawiązujące do kultury kraju, na rzecz którego kwestujemy. W zeszłym roku byli to Masaje, w tym roku Azja Centralna. Chodzi o to, żeby wskazać, że Kościół jest powszechny, że wszędzie potrzebne jest głoszenie Ewangelii” – mówił.

Wyjaśnił, że za pieniądze zebrane przez Kolędników Misyjnych realizują projekty, które są kierowane przez misjonarzy do Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

„Są to projekty dotyczące dożywiania dzieci, wyposażenia świetlic, organizacji zajęć pozaszkolnych oraz organizacji wypoczynku wakacyjnego” – zaznaczył.

Poinformował, że zgodnie z tradycją kolędnicy rozpoczną akcję 26 grudnia, a zakończą ją 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego.

„Co roku przygotowujemy dedykowane materiały. Kolędowanie rozpoczyna katecheza i prezentacja multimedialna opowiadająca o regionie, na rzecz którego kwestujemy. Głównym elementem kolędowania jest scenka odgrywana przez dzieci, którą poprzedza śpiewanie kolęd i przedstawienie postaci. Są to: święta rodzina, anioł, przedstawiciel kraju, na rzecz którego kwestujemy i pastuszek niosący gwiazdę kolędniczą, która ma 5 kolorów symbolizujących 5 kontynentów” – wyjaśnił kapłan.

Tegoroczna pamiątka kolędowania nawiązuje kształtem do jurty. Jest to namiot pokryty skórami lub wojłokiem (grubą tkaniną wykonaną z sierści zwierząt), który do dzisiaj używany jest jako mieszkanie przez ludy Azji Środkowej.

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce zastrzegł, że choć przed wybuchem pandemii dzieci chodziły od domu do domu, jednak w warunkach epidemii najczęściej scenki odgrywane są w kościołach, na placach lub na terenach przykościelnych, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Jak zaznaczył ks. Maciej Będziński, grupy Kolędników Misyjnych działają we wszystkich diecezjach w Polsce. Najwięcej grup działa na terenie diecezji tarnowskiej, katowickiej, krakowskiej i opolskiej.

Siostra Monika Juszka ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, Sekretarz Krajowego Dzieła Misyjnego Dzieci, zaznaczyła, że główną ideą akcji Kolędników Misyjnych jest „niesienie radości Bożego Narodzenia”.

„Akcja Kolędników Misyjnych ma też wymiar wychowawczy, ponieważ dzieci uczą się zauważania potrzeb swoich rówieśników w różnych częściach świata. Wreszcie jest to też akcja edukacyjna. Dzieci, zanim pójdą mówić o jakiejś części świata, muszą same ten region poznać. Uczą się kultury, zwyczajów i geografii” – zastrzegła.

Dodała, że dzieci chętnie angażują się w akcję.

„Jeśli jakieś dziecko zasmakuje w kolędowaniu, podejmuje się tego przez wiele kolejnych lat. Dzieci wyrastają, same już nie mogą kolędować, ale stają się opiekunami kolejnych grup kolędniczych” – mówiła.

Siostra Monika Juszka poinformowała, że do grup Kolędników Misyjnych należą dzieci do 14 r.ż. Zaznaczyła, że dokładna liczba kolędników w Polsce nie jest znana – ostatni spis odbył się kilka lat temu.

„Doliczyliśmy się wtedy ok. 400 tys. dzieci” – zastrzegła.

W związku z pandemią w tym roku akcje Kolędników Misyjnych można wesprzeć za pośrednictwem strony.

W 2020 r., mimo trwającej pandemii, Kolędnicy wsparli dzieci masajskie w Kenii i Tanzanii. Zebrano 1 574 509,20 zł. Dzięki tym ofiarom zrealizowano na dwóch kontynentach 54 projekty w 9 krajach: Burundi, Madagaskar, Maroko, Nigeria, Tanzania, Kazachstan, Indie, Pakistan i Uzbekistan.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest jedną z czterech inicjatyw należących do Papieskich Dzieł Misyjnych (obok Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i Papieskiej Unii Misyjnej). Powstało we Francji w 1943 r. Obecnie istnieje w ponad 120 krajach świata i od 173 lat wspiera małych mieszkańców krajów misyjnych. W Polsce po raz pierwszy Kolędnicy Misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl