fot. episkopat.pl

Kolędnicy misyjni dzieciom Amazonii

Na przełomie grudnia i stycznia polskie dzieci i młodzież po raz 27. wezmą udział w przedsięwzięciu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci pod nazwą „Kolędnicy Misyjni”. Tym razem pośpieszą z pomocą małym mieszkańcom Amazonii.

Z tej okazji 12 grudnia 2019 r. w siedzibie Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa zapowiadającą tę akcję.

Spotkanie rozpoczęła scenka kolędnicza wykonana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu pod opieką s. Doroty Burczyk, michalitki. Na początku przemówił gospodarz miejsca sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Artur Miziński, który podziękował za tę piękną inicjatywę uwrażliwiania najmłodszych na potrzeby ich rówieśników w krajach misyjnych.

„Dziękuję w imieniu Episkopatu Polski nie tylko tym kolędnikom tu obecnym, ale wszystkim dzieciom, które będą kolędować w Polsce. Jesteście wspaniałymi ambasadorami Polski w świecie. Jestem wdzięczny również Papieskim Dziełom Misyjnym, a szczególnie Papieskiemu Dziełu Misyjnemu Dzieci, że to przedsięwzięcie bożonarodzeniowo-misyjne tak wspaniale się rozwija” – powiedział Sekretarz Generalny Episkopatu.

Następnie dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. prał. Tomasz Atłas przedstawił główne idee akcji kolędowania misyjnego, podkreślając, że tegoroczna akcja „Kolędnicy Misyjni” dla dzieci w Amazonii jest wyrazem troski Ojca Świętego Franciszka o mieszkańców tej części Ameryki Południowej, której poświęcony był ostatni Synod w Rzymie. Papieskie Dzieła Misyjne – nazywane przedłużeniem rąk papieża – pomogą Ojcu Świętemu w realizacji projektów na rzecz dzieci amazońskich. Dyrektor Krajowy PDM, nawiązując do listu papieża Franciszka zachęcającego do kontemplowania tajemnicy żłóbka, podkreślił, że „Kolędnicy są żywą szopką i bezpośrednimi współpracownikami Ojca Świętego Franciszka”.

Gościem konferencji była s. Bożena Stencel FMM, która w brazylijskiej Amazonii pracowała w latach 1999-2018. Misjonarka, przedstawiając zróżnicowaną pod względem etnicznym i socjoekonomicznym ludność Amazonii, zaznaczyła, że ogromnym problemem są tam odległości, do pokonania których potrzebne są środki transportu, ale na ich zakup brakuje funduszy. Częstokroć ksiądz dociera do parafii tylko raz w miesiącu.

„Ludność z tzw. peryferii ucieka do miast, gdzie ląduje w slumsach, przez co miasta „puchną”, a nie rosną i nie rozwijają się” – podkreśliła s. Bożena. Problemem jest wykorzystywanie miejscowych dzieci do pracy i stosowanie różnorakiej przemocy wobec nich.

„Kościół bardzo dużo robi dla dzieci amazońskich, ewangelizując i edukując je. Cieszę się bardzo, że kolędnicy misyjni w tym roku będą zbierać ofiary na pomoc swoim rówieśnikom, aby umożliwić im lepszą przyszłość” – dziękowała s. Bożena.

Sekretarz krajowy PDMD p. Anna Sobiech poinformowała o ubiegłorocznych ofiarach zebranych przez kolędników misyjnych.

W roku 2018 polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego zebrały kwotę 2 763 182,74 zł. Została ona przekazana na realizację projektów w następujących krajach: Burundi (22), Kenia (6), Rwanda (23), Kolumbia (3), Ekwador (4), Peru (4), Indie (19), Pakistan (8), Mjanma, (14) , Tajlandia (5). RAZEM sfinansowano 108 projektów. Jednym z projektów w Rwandzie było wsparcie Papieskiego Dzieła Misyjnego w Rwandzie, które prowadzi kampanię na rzecz ochrony środowiska Laudato si.

Anna Sobiech zwróciła również uwagę na pamiątkę tegorocznego kolędowania. Jej kształt nawiązuje do Amazonii – „Płuc Ziemi”.

 „Choć Polskę i Amazonie dzielą tysiące kilometrów to jako mieszkańcy jednej planety jesteśmy ze sobą złączeni. Od nas zależy nasza i jej przyszłość. Dzieci z PDMD na całym świecie ewangelizują, podejmą działania na rzecz sprawiedliwości i pokoju oraz ochrony środowiska” – podkreśliła sekretarz krajowy PDMD.

„Dla nas to spotkanie w siedzibie KEP jest okazją do ukazania entuzjazmu, z jakim angażują się dzieci z naszej szkoły w kolędowanie misyjne. W Przemyślu na przełomie grudnia i stycznia będzie kolędować 26 grup. Otwieranie serc dzieci na potrzeby ich rówieśników w krajach misyjnych jest dobrą metodą wychowawczą” – podkreśliła s. Dorota z Przemyśla.

„Kiedyś chciałam bardzo wyjechać na misje, ale miałam za mało odwagi. Teraz jako nauczyciel języka polskiego wraz z moją córeczką uczestniczymy w kolędowaniu misyjnym, animując muzycznie. Jestem bardzo wdzięczna za to Panu Bogu” – powiedziała moderatorka p. Anna Dryniak.

Uroczyste rozesłanie kolędników nastąpi w parafiach w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Z kolei 6 stycznia, w uroczystość Trzech Króli, dzieci PDMD będą przeżywały swoje patronalne święto (Misyjny Dzień Dzieci).

Konferencja została zorganizowana przez Biuro Prasowe KEP i Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. Poprowadził ją rzecznik KEP ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

missio.org.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl