fot. freepik.com

NIK: Instytucje służby zdrowia niewystarczająco dbają o pacjenta leczonego antybiotykami 

Instytucje służby zdrowia niewystarczająco dbają o pacjenta leczonego antybiotykami – wskazuje w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Izba wskazuje także, że w szpitalach przybywa pacjentów zakażonych lekoopornymi szczepami bakterii.

Kontrolerzy wskazali, że większość lekarzy w sprawdzanych placówkach przepisywała antybiotyki bez wykonania odpowiednich badań mikrobiologicznych. Antybiotykami leczono również zakażenia, które mogły być spowodowane wirusami.

Nasza kontrola wykazała niedostateczne wykorzystywanie diagnostyki mikrobiologicznej w leczeniu antybiotykami. Średnia liczba badań mikrobiologicznych wykonywanych w celu wczesnego wykrycia zakażenia oraz ustalenia grupy antybiotyków możliwych do wykorzystania była niemal dwukrotnie niższa niż w krajach Unii Europejskiej. Skutki widzimy na co dzień, m.in. w przychodniach, do których chodzimy – 269 pacjentom z 664 przeanalizowanych przez nas przypadków przepisano kolejny antybiotyk – mówił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

NIK zwróciła się do resortu zdrowia o poprawę sytuacji w zakresie antybiotykoterapii. Ministrowie zobowiązali się do powołania jednostki pełniącej rolę krajowego centrum kontroli zakażeń, lekooporności i konsumpcji antybiotyków 13 lat temu. Do tej pory taka instytucja nie powstała, wobec czego resort nie dysponuje pełnymi danymi dotyczącymi m.in. zużycia antybiotyków czy analizami ich skuteczności.

RIRM

drukuj