fot. Mateusz Matuszak

Przedłużone śledztwo ws. usuwania krzyży

Do końca stycznia prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień przez komendanta miejskiego policji w Radomiu. Sprawa dotyczy usunięcia krzyży z radomskiej komendy.

Jak poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz, śledczy planują przesłuchać kolejnych świadków.

– Czynności jeszcze nie zostały zakończone na tyle, żeby można było podjąć jakąś przełomową decyzję w tej sprawie. Nadal jest prowadzone postępowanie, czyli nikomu nie postawiono zarzutów. W dalszym ciągu sprawdzane są okoliczności, które były podawane na wstępie i w międzyczasie, to wymaga przesłuchania osób, które niekoniecznie są tutaj na terenie naszego okręgu radomskiego. W związku z tym, to śledztwo jest przedłużone do końca stycznia tego roku – mówiła Małgorzata Chrabąszcz.

Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień przez komendanta radomskiej policji Karola Szwalbego.

Według relacji policjantów wydał on służbowe polecenie usunięcia krzyża w budynkach Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i podległych komisariatach oraz nakłaniał podległych mu funkcjonariuszy do nieuczestniczenia w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.

Doniesienie do prokuratury ws. usuwania krzyży przez radomskiego komendanta policji złożył w prokuraturze Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą.

Według wnioskodawców komendant Szwalbe „bezprawnym działaniem obraził ich uczucia religijne poprzez publiczne wielokrotne znieważenie krzyża”.

RIRM

drukuj