Z obiektów policji znikną tablice upamiętniające UB i MO

Z obiektów policji znikną tablice i pomniki upamiętniające funkcjonariuszy UB i MO – zapowiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Do 31 maja ma powstać wykaz takich symboli; sprawą ich usunięcia zajmuje się Biuro Tradycji i Historii Policji. Do jego zadań należy m.in. dbanie o „kwestie etosu, patriotyzmu, nawiązania do chlubnej tradycji polskiej policji”.

To jest kwestia postaw, wartości. Będzie chodziło o usunięciu wszystkich symboli komunizmu, nawet jeżeli nie dotyczą walki z żołnierzami podziemia – mówił w Sejmie Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.

– Nie ma najmniejszych powodów, aby żadnych prawnych nakazów, żeby tego typu symbole były w ogóle na obiektach policyjnych i one oczywiście znikną. Parę lat temu policja przeprowadziła taką inwentaryzację. Mamy ten wykaz ze sobą, ale to jest inwentaryzacja wymagająca ponowionej analizy i weryfikacji. Bardzo dokładnie to przejrzymy. Komendant Główny Policji już wysłał pismo do podległych sobie komendantów policji z prośbą, żeby takie miejsca zostały zinwentaryzowane i przedstawione. Ja jeszcze dzisiaj wydam swoją dyspozycję w tej sprawie, nieco mocniejszą, ale idącą w tym samym kierunku. Do 31 maja, tak samo jest w piśmie komendanta głównego policji, jeżeli chodzi o termin, chcemy w ministerstwie mieć zweryfikowany wykaz wszystkich tych miejsc, gdzie znajdują się tego typu symbole – powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceminister zastrzegł równocześnie, że przy usuwaniu komunistycznej symboliki będą uwzględniane przepisy konserwatorskie i prawa budowlanego.

Jarosław Zieliński podkreślił również, że obecne kierownictwo policji „z przekonaniem podejmie takie działania, bo nie zaczynało służby w tamtych formacjach”.

RIRM

drukuj