fot. PAP/EPA

M. Wild: jest zainteresowanie inwestowaniem w CPK. Trwają rozmowy z Chinami

Różne instytucje finansowe są zainteresowane inwestowaniem w Centralny Port Komunikacyjny; trwają też rozmowy ze stroną Chińską – poinformował pełnomocnik rządu ds. tej inwestycji Mikołaj Wild.

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera dodał, że Chińczycy są bardzo otwarci na projekt, który jest dla nich potencjalną bramą do Europy i elementem nowego Jedwabnego Szlaku.

Budowa strategicznego portu powinna zakończyć się do połowy 2027 r. Szacowany koszt to blisko 30 mld zł. Port powstanie na istniejącej już infrastrukturze kolejowej, najlepiej na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych. Chodzi o skomunikowanie linii kolejowych i lotniczych. Port ma być położony między Warszawą a Łodzią.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to przedsięwzięcie biznesowe oparte na obiektywnych analizach rozwoju rynku lotniczego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – podkreślił Mikołaj Wild.

– Zgłaszały swoje zainteresowanie tą inwestycją różne instytucje finansowe. Kluczowa decyzja, przed którą jeszcze stoimy, to decyzja w jak wielkim stopniu państwo Polskie może zrezygnować z pełnej kontroli nad tą inwestycją w zamian za dopuszczenie do tej inwestycji inwestora w większym czy mniejszym stopniu prywatnego. W tym zakresie ta decyzja będzie determinowała również kolejne kroki, to znaczy rodzaj inwestorów, których poszukujemy i na, których jesteśmy szczególnie otwarci – powiedział Mikołaj Wild.

Budowa CPK jest konieczna m.in. z powodu wyczerpującej się przepustowości warszawskiego Lotniska Chopina. Ten największy port w kraju, obsługuje ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce. Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego polskie porty lotnicze w roku 2030 będą obsługiwać nawet 60 mln podróżnych.

RIRM

drukuj