fot. PAP/EPA

Chiny: 12 amerykańskich firm zbrojeniowych objętych sankcjami

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o objęciu sankcjami 12 firm zbrojeniowych i ich kierownictw wyższego szczebla. Zdecydowano o nich w ramach retorsji za sankcje nałożone na chińskie firmy i w odpowiedzi na sprzedaż broni Tajwanowi.

Wśród amerykańskich firm objętych chińskimi sankcjami znalazły się oddziały koncernów Lockheed Martin, Raytheon i General Dynamics – wynika z oświadczenia MSZ Chińskiej Republiki Ludowej.

Środki, które obejmują zamrożenie aktywów w Chinach oraz zakaz wjazdu do kraju – w tym do Hongkongu i Makau – dla wyższej kadry kierowniczej, weszły w życie w środę.

Działania te są następstwem „bezkrytycznego nakładania przez USA bezprawnych jednostronnych sankcji na szereg chińskich podmiotów” z przyczyn związanych z Rosją, przy „jednoczesnej sprzedaży broni Tajwanowi” – czytamy w oświadczeniu.

Chińskie władze uznały, że USA „zaangażowały się w jednostronne zastraszanie i przymus gospodarczy” pod adresem Pekinu.

Lockheed i Raytheon już kilkakrotnie były celem ogłaszanych sankcji w związku z dostawami uzbrojenia na Tajwan. W 2019 i 2020 r. Pekin informował o nałożeniu na nie sankcji, ale nie wyjaśnił, na czym miałyby one polegać ani jak miałyby być egzekwowane.

Stany Zjednoczone nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, uchodzą jednak za jego największego sojusznika i dostawcę uzbrojenia. Każda taka transakcja wywołuje reakcje Chin.

Według chińskiego resortu dyplomacji dostawy uzbrojenia na Tajwan „poważnie” naruszają zasadę „jednych Chin” oraz „suwerenność i integralność terytorialną Chin” – dodano.

Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły.

W poniedziałek, w dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta Tajwanu, Laia Ching-te, chińskie ministerstwo finansów poinformowało o dodaniu do listy „niewiarygodnych podmiotów” firm Boeing Defense, Space & Security, General Atomics Aeronautical Systems i General Dynamics Land Systems, również argumentując tę decyzję dostarczaniem broni na Tajwan przez te przedsiębiorstwa.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl