Chiny mają nowe ścisłe kierownictwo partii

Nowy skład najwyższego komitetu kierującego Komunistyczną Partią Chin (KPCh) został przedstawiony dziś w Pekinie. Zgodnie z prognozami ekspertów prezydent i jednocześnie sekretarz generalny partii Xi Jinping otoczył się w komitecie swoimi stronnikami.

Konferencja prasowa, na której oficjalnie ogłoszono skład najbardziej wpływowego chińskiego komitetu, rozpoczęła się w południe czasu lokalnego (6 rano w Polsce). Za dzierżącym niemal absolutną władzę prezydentem Xi na scenę w hali wschodniej Wielkiej Hali Ludowej wkroczyło pozostałych sześciu najpotężniejszych ludzi w Chinach.

Oprócz Xi, swoje miejsce w siedmioosobowym Stałym Komitecie Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh zachował tylko premier Li Keqiang. Kolejne pięć zajęli Li Zhanshu, Wang Yang, Wang Huning, Zhao Leji i Han Zheng.

Większość nowych członków komitetu uważanych jest za stronników prezydenta. Według komentatorów Xi, określany jako najsilniejszy chiński przywódca od dziesięcioleci, otoczył się w komitecie zaufanymi ludźmi, by zapewnić sobie jeszcze większą swobodę rządzenia.

W komitecie nie znalazł się nikt na tyle młody, by mógł – w zgodzie z panującymi w partii zwyczajami – zastąpić Xi na stanowisku sekretarza generalnego w 2022 roku i sprawować władzę przez dwie kolejne kadencje.

W krótkim przemówieniu Xi przypomniał, że zakończony dzień wcześniej XIX krajowy zjazd KPCh wyznaczył nowe, ambitne cele, w tym „wielkie odrodzenie narodu chińskiego” i modernizację kraju. Podkreślił, że rozwój kraju powinien przynieść korzyści wszystkim jego obywatelom.

„Życie wszystkich Chińczyków będzie z roku na rok coraz lepsze” – powiedział Xi Jinping.

Na zjeździe KPCh Xi ogłosił nastanie „nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice”, w której Chiny umocnią swoją pozycję na świecie i do 2050 roku staną się bogatym mocarstwem ze „światowej klasy armią”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl