Prokuratorzy skarżą się do Strasburga

Około pięćdziesięciu polskich prokuratorów skarży się do Strasburga na szefa resortu sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. W liście skierowanym do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prokuratorzy zarzucają ministrowi degradację na niższe stanowiska służbowe – bez ich zgody i możliwości odwołania się od decyzji.

Reforma prokuratury zakładała m.in. połączenie stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego. Rozszerzyła zatem dotychczasowe kompetencje Zbigniewa Ziobry. Wraz z wejściem w życie ustawy wygasły kadencje prokuratorów prokuratury powszechnej. Część z nich przeniesiono na niższe stanowiska służbowe. Decyzja nie spodobała się grupie około 50 prokuratorów, którzy zdecydowali się na skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

„Skarżący podkreśla, że rozstrzygnięcie o przeniesieniu na inne, niższe stanowisko służbowe bez jego zgody zostało podjęte w związku z reorganizacją struktur prokuratury na skutek przeprowadzonej reformy, która miała charakter pozorny, a nie faktyczny, a której celem była weryfikacja i degradacja wybranych prokuratorów” – czytamy w skardze opublikowanej przez media.

Na zarzuty odpowiedział rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który przypomniał, że przeniesienia do innych zadań służbowych odbywały się w zgodzie z obowiązującymi przepisami i zachowaniem praw osób, których decyzje te dotyczyły.

 

 

TV Trwam News

drukuj