Państwowa Inspekcja Pracy i MRPiPS przygotowują się do ograniczenia handlu w niedzielę

Pierwsza kontrola skończy się pouczeniem, a przy wykryciu kolejnych nieprawidłowości będą już kary. Państwowa Inspekcja Pracy wraz z resortem pracy przygotowują się do ograniczenia handlu w niedzielę. Przedstawiciele inspekcji i resortu porozumieli się ws. interpretacji przepisów w tej sprawie. Podmioty chcą uniknąć tzw. dwugłosu.

Inspekcja prowadzi szkolenia dla inspektorów. Wiceminister pracy Stanisław Szwed zwraca uwagę, że na początku kontrolerzy będą wyrozumiali.

Może się okazać, że podczas pierwszej kontroli ktoś coś źle przeczytał albo źle zinterpretował przepis, więc będzie tylko pouczenie. Nie dotyczy to oczywiście tych przepisów, które są oczywiste. Trudno by było uznać niedoczytaniem to, że ktoś otwiera duży sklep. Wiadomo, że nie ma tu dyskusji. Może się jednak zdarzyć, że tam, gdzie za ladą staje właściciel, mogą być jakieś nieporozumienia. Myślę, że w tej kwestii Państwowa Inspekcja Pracy pierwszą kontrolę przeprowadzi w sposób prewencyjny, a za recydywy będzie już kara – wskazuje Stanisław Szwed.

Pracownicy handlu będą mogli się cieszyć pierwszą wolną niedzielą już 11 marca. Zakaz będzie obowiązywał stopniowo.

W tym roku będą już tylko dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał generalny zakaz handlu w tym dniu.

Za złamanie przepisów będzie grozić kara w wysokości od 1 do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – nawet kara ograniczenia wolności.

 

RIRM

drukuj